koltukalti.gen.tr https://www.koltukalti.gen.tr Koltuk Altı, Koltuk Altı Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, koltukalti.gen.tr Wed, 15 Jun 2016 00:00:00 +0000 Sun, 17 Nov 2019 00:00:00 +0000 60 Erkek Koltuk Altı https://www.koltukalti.gen.tr/erkek-koltuk-alti.html Tue, 20 Nov 2018 12:24:03 +0000 Erkek Koltuk Altı, Kadınlar kadar erkekler içinde koltuk altı terlemesi ve kıllar sorun teşkil etmektedir. Erkeklerinde tıpkı kadınlar gibi koltuk altı temizliğinde dikkat etmesi gereken hususlar vardır. Erkek koltuk altı terleme Erkek Koltuk Altı, Kadınlar kadar erkekler içinde koltuk altı terlemesi ve kıllar sorun teşkil etmektedir. Erkeklerinde tıpkı kadınlar gibi koltuk altı temizliğinde dikkat etmesi gereken hususlar vardır. Erkek koltuk altı terlemesini önlemeli, varsa bu tür sorunlarını gidermeli ve vücut kıllarını almalıdır. 

Erkek Koltuk Altı Bakımı 
 • Düzenli olarak banyo yapılması ve koltuk altı terinin giderilmesi gerekmektedir. 
 • Koltuk altı sık terlenen ve kötü koku oluşturan  bölgelerin başında gelmektedir. Bu nedenle sadece banyo temizliği yetmemektedir. Banyo sonrasında da mutlaka hoş koku verecek deoderantlar kullanılmalıdır. Pudralı deodorantlar iz bırakır bu nedenle koyu renk giysiler giydiğinizde pudrasız deodorantlar kullanın. Aynı zamanda rolonlar da terlemeyi engelleyeceğinden fresh kokularda rolon kullanabilirsiniz. 
 • Koltuk altı kılı da büyük bir sorundur. Bu nedenle koltuk altı kıllarınız uzamadan hemen önce mutlaka almanız gerekmektedir. Jiletle alınabilir. Çünkü erkekler için kıl köklerinin görünmesi çok sorun teşkil etmemektedir. Fakat sürekli almak zoruna kalınacağından ağda daha iyi bir tekniktir. Uzun süre jilet yapan kişiler için ağda ilk başlarda çok acı verecektir. Fakat ağdayla alınan kıllar daha geç çıktığından özellikle çalışan erkekler için çok idealdir. 
 • Sosyal yaşamın bir parçası da prezantabl görünmektedir. Vücudumuzun temiz görünmesi ve bakımlı olmanın yanı sıra hoş bir kokuyla anılmanız ve hatırlanmanız da size avantaj olacaktır. Koltuk altı için temizlik ve hijyen sağlanırsa ter oluşumu da azalacağından rahatsız edici kokular oluşmayacaktır.
 • Bazı zamanlarda sıcak havanın ya da iç ve dış etkenlerden dolayı yarlar, kızarıklıklar oluşabilmekte, koltuk altı bölgesinde bakteriler oluşabilmektedir. Böyle durumlarda ise antibiyotik kremler kullanmalı ve sık sık koltuk altı bölgenizi kurulamanız gerekmektedir. Bu konuda hassa olmazsanız bakteriler yayılabilir. Bu da uzun süre tedavi görmenize mecbur bırakabilir. 
 • Yaşadığınız çevrede bulunan kişilerde de bu tür sorunlar sizleri olumsuz etkileyebilir. Eğer bu kişi yakınınız ise, onu uygun bir dille uyarabilirsiniz. Ya da koltuk altı kokusu oluşan kişilerle çok yakın olmamaya çabalayabilirsiniz. Bu karşıdaki kişiyle olan iletişimi de olumsuz etkileyebilir. Bu tür sorunlar iş yerlerinde, toplu taşıma araçlarında, yemek yediğimiz alanlarda çok fazla rastlanan durumlardandır. 
Erkek Koltuk Altı]]>
Koltuk Altı Sivilceleri https://www.koltukalti.gen.tr/koltuk-alti-sivilceleri.html Wed, 21 Nov 2018 11:55:15 +0000 Koltuk Altı Sivilceleri, Çağımızda artık güzellik ve genç görünüm çok değerli bir konudur. Yapılan tıbbi araştırmalara göre, koltuk altı sivilceleri olanların peynir yememesi gerektiğini belirtmişlerdir. Çü Koltuk Altı Sivilceleri, Çağımızda artık güzellik ve genç görünüm çok değerli bir konudur. Yapılan tıbbi araştırmalara göre, koltuk altı sivilceleri olanların peynir yememesi gerektiğini belirtmişlerdir. Çünkü iltihaplanmaya sebep olur. Çok yönlü araştırılan ve önemli bir konudur. Bu yüzden türlü türlü sivilce tipleri vardır. Normalde koltuk altı sivilceleri veya yağ bezeleri gibi uçlu bir sivilce olarak görünebilir. Koltuk altı yağ bezelerinin iltihaplanması sonucunda kıl çevresinde ve köklerinde sivilceler oluşur. Bu sivilceler genelde bulaşıcı olurlar. Çünkü kıl kökünde oluşan bu iltihaplar, yağ bezlerine ve ter bezlerine yayılır. Çoğunlukla kadında ve erkekte de aynı şekilde görülür. Bu rahatsızlığın ilk evresinde mercimek gibi düğüm şeklinde olur ve iltihaplıdır.

Bu iltihap sonrasında derinin içine kadar nüfuz eder ve apseler meydana gelir. İlerleyen zamanda daha geniş bir alana yayılır. Genellikle boyun, koltuk altı, kulak çevresi ve dirsek bölgesinde bulunurlar. Ama vücutta en çok sivilcenin çıktığı bölgelerden birisi de koltuk altıdır. Bu sivilceler giderek koyu renkli bir görünüm alır ve leke bırakır. Koltuk altı sivilceleri genelde yaz aylarında aşırı terlemeye bağlı olarak gelişen bakterilerin nemli ortamda bulunarak kendini gösterir. Özellikle de koltuk altı sivilcelerinin başlıca nedeni olarak bölgenin temizlenmemesidir. Çünkü temiz bir koltuk altında sivilce çıkma olasılığı oldukça düşüktür. Bu nedenle Koltuk altı bölgesinde çıkan sivilcelerin önüne geçmek için düzenli olarak temizliği ve bakımı yapılmalıdır. Her türlü doğal ve bitkisel formüller en büyük güzellik kaynağıdır.

Koltuk Altı Sivilceleri ve Çeşitleri

Klor Aknesi; Genelde kişinin yapmış olduğu mesleki alanda cilt yüzeyinde oluşan sivilce çeşididir. Genellikle baş, boyun, çene, kulak arkası ve koltuk altı bölgelerinde görülür. Bu klor aknesi denilen sivilceler iyileşme sonrasında cilt yüzeyinde oluşmakla leke bırakır. Akne 

Fulmians; Erkek bireylerin ergenlik dönemlerinde çıkan sivilce çeşitlerindendir. Akne fulmiansın oluştuğu yerler yüz, kol, sırt ve göğüs bölgesinde çıkar. Akne fulmians birden çoğalır ve ağrılı bir şekilde şişlik oluşturur. Antibiyotik kullanımı ile geçen sivilce türüdür. Güneş 

Sonrası Sivilceler; Özellikle 20-40 yaş arası meydana gelir. Ayrıca güneş ışınlarından beslenerek büyüyebilen sivilcelerdir.

Koltuk Altı Sivilceleri

Koltuk Altı Sivilceleri ve Tedavisi; Sivilceye zarar vermeden bir tıraş bıçağı veya tüy dökücü krem ile koltuk altı bölgesinin temizliği sağlanır. Banyo esnasında her defasında kese yapılmalıdır. Bu şekilde var olan kirler yüzeysel olarak bölgeden arınması sağlanır. Sonraki aşamada ph değeri yüksek olan sabunlarla vücudun temizliği yapılır. Bu amaçla uygulanan sabun ile bölgenin nemini ve ph değerini düzenler ve bölgede üremesi yüksek olan bakterilerin ölmesini sağlar. İyi bir dezenfekte olan sabun çok önemlidir. Şayet sivilcelenme giderek artıyor ve iz bırakmaya devam ediyorsa bakteriyel veya mantarsal bir durum olabilir. Bu durumda antibiyotik ve vücut için antibakteriyel veya antifungal içerikli krem ve şampuan kullanılır. Bunlara ek olarak hamurlu besinlerden uzak durulmalıdır.

]]>
Rüyada Koltuk Altı Kılı Görmek https://www.koltukalti.gen.tr/ruyada-koltuk-alti-kili-gormek.html Thu, 22 Nov 2018 04:36:13 +0000 Rüyada Koltuk Altı Kılı Görmek, Gördüğümüz her rüyayı hayırlara vesile olsun şeklinde yorumlarız. Her rüyanın farklı bir anlamı bulunduğu gibi bazı rüyalar sizin gün içinde beynin gerisine attığınız ya da sürekli Rüyada Koltuk Altı Kılı Görmek, Gördüğümüz her rüyayı hayırlara vesile olsun şeklinde yorumlarız. Her rüyanın farklı bir anlamı bulunduğu gibi bazı rüyalar sizin gün içinde beynin gerisine attığınız ya da sürekli beyninizi meşgul eden konularla ilgilidir. İnsan beyni gece uyurken de aslında çalışmaya devam ettiğinden rüyalar çok kısa olmasına rağmen biz uzun uzun anlatırız. Rüyada koltuk altı kılı görmek çok farklı şekillerde yorumlanmaktadır. 

Rüyada başkasının koltuk altı kılını gördüyseniz, bu kişinin size karşı içinde ard niyet beslediği fakat kendi kendine zarar vereceğine yorumlanmaktadır. Eğer rüyanızda başlamasının koltuk altı kılını almasına yardım ettiğinizi görmeniz bir arkadaşınızın para için sizden yardım isteyeceğine işaret etmektedir. 

Rüyada kendi koltuk altı kılınızı görmek ise, sıkıntılı bir dönemde olduğunuzu göstermektedir. Koltuk altı kılınızın çok uzadığını görmek aile içinde birinin hastalık atlatacağına yorumlanır. Aynı zamanda denize girerken koltuk altı kılı temizlediğini görmek, dertlerinizle başınızı çok meşgul ettiğinize aslında çok basit bir çözümü varken sizin kendi kendinizi boş yere üzdüğünüze yorumlanır. 

Koltuk altı kılı nedeniyle ter kokusunun oluştuğunu görmek ise, yaşayacağınız bir sıkıntının size gelecekte daha rahat bir yaşamınız olacağına yorumlanır. Bir başka rivayete göre rüyada koltuk altı terinin dışına taştığını görmek, uzun zamandır merak ettiğiniz bir olayın açığa kavuşacağına işaret etmektedir. 
Rüyada Koltuk Altı Kılı Görmek
Koltuk altıda tek bir uzun tüyün olduğunu görmek ise, hukuki açıdan bir para cezası alacağınıza işaret etmektedir. Koltuk altı kılı kopardığını görmek ise size doğru gelen misafiriniz olduğunu fakat bu misafirin kötü bir konu hakkında sizden akıl alacağına işaret etmektedir. 

Rüyada koltuk altı kılının kıyafetten dışarı taştığını ve sizin de utandığınızı gördüyseniz, işinizde tereddüt ettiğiniz konuların olumlu sonuçlanacağına, kısa zamanda zam ya da ikramiye alacağınıza işaret etmektedir. 

Rüyada koltuk altı kılının beyazladığını görmek ise evleneceğinize ya da evli olanların eşinden bir hediye alacağına yorumlanmaktadır. 
]]>
Koltuk Altı Memesi https://www.koltukalti.gen.tr/koltuk-alti-memesi.html Thu, 22 Nov 2018 10:02:54 +0000 Koltuk altı memesi, Genelde aksesuar meme denilen koltuk altı dolgun ve meme dokusu bulunan durumlara koltuk altı memesi denir. Koltuk altı memesi çok sık görülebilen bir durumdur. Normal iki memesi vardır ve ekstradan koltuk altlar Koltuk altı memesi, Genelde aksesuar meme denilen koltuk altı dolgun ve meme dokusu bulunan durumlara koltuk altı memesi denir. Koltuk altı memesi çok sık görülebilen bir durumdur. Normal iki memesi vardır ve ekstradan koltuk altlarında bir dolgunluk yaşarlar. Çoğu insan bunun farkında olmadan yaşayabilir. Kadınlar bebelerini emzirme döneminde koltuk altındaki o bölgenin şiştiğinden şikayet edebilirler. Şişliğin verdiği bu rahatsızlıktan sonra bunun farkına varmaya başlıyorlar.

Yıllar içerisinde bu dokunun neden olduğunu neden var olduğunu kişiler sorgulamaya başlar ve akabinde şekilsellik olarak rahatsızlık vermeye başlıyor. Normal zamanlarda nede emzirme döneminde ağrı yapan bir kitle değildir. Bayanların bundan rahatsızlık duymasının sebebi tamamen şekilsel bir durumdur. Sütyeninin yan tarafından taşan bir görüntü veya kısa kollu bir tişört giydiğinde oluşan görüntüden oluşan rahatsızlıktır. Koltuk altı memesi rahatsızlığının tedavisi çok kolaydır. Koltuk altında yağlı dokudan oluşmuş bir meme dokusu var ise sadece liposakşın yani yağ çekmek, eğer süt bezi kanallarından daha zengin bir yağ dokusu var ise de bu seferde cerrahi bir işlemle oradaki yağ dokusunu çıkarmak mümkündür. Buda tedavi için yeterli olacaktır.         

Koltuk Altı Memesi
Meme kanserinin cerrahi tedavisinde, koltuk altı mutlaka değerlendirilir. Koltuk altı memesi varsa incelenir. Hastalığın bu bölgeye geçip geçmediğinin saptanması önemlidir. Eğer ki tümör koltuk altına geçmişse uygulanacak olan tedavi şekli tamamen değişir. Önceki yıllarda meme kanseri tanısı konan her kadında mutlaka koltuk altında bulunan tüm lenf bezleri alınırdı. Şimdi ise günümüzdeki tarama programlarının gündeme gelmesiyle, erken evre meme kanserinin sayısında olan artışla, koltuk altında hastalığın olmadığı kadın sayısı tespit edilebilmektedir. Koltuk altında bulunan lenf bezlerinin tümünü almayı önlemek amacıyla ilk beze bulma yöntemi ortaya çıktı. Günümüzde ameliyat anında bezelerin patolojik incelemesi yapılır ve eğer ki  hastalıklı hücre bulunmazsa geri kalan hücreler alınmaz. Ancak koltuk altına hastalığın sıçradığı tespit edilirse koltuk altındaki lenf bezlerinin hepsi alınır.
]]>
Koltuk Altı Lenf Bezi Şişmesi https://www.koltukalti.gen.tr/koltuk-alti-lenf-bezi-sismesi.html Fri, 23 Nov 2018 07:54:42 +0000 Koltuk Altı Lenf Bezi Şişmesi, Vücudumuzda lenf damarlarının üst kısmında bulunan lenf bezleri,  insan vücudunun bir çok yerinde bulunur. Lenf bezleri vücudumuzda dokular ve damarlar arasında bir köprü gibidir. Dokular Koltuk Altı Lenf Bezi Şişmesi, Vücudumuzda lenf damarlarının üst kısmında bulunan lenf bezleri,  insan vücudunun bir çok yerinde bulunur. Lenf bezleri vücudumuzda dokular ve damarlar arasında bir köprü gibidir. Dokularımız ile damarlarımız arasındaki alışverişi üstlenirler. Lenf bezlerimiz, lenfatik adı verdiğimiz bir sistem ile dokulardaki zararlı maddeleri temizler. Bu küçük lenf bezleri, enfeksiyonlardan etkilenip elle hissedilebilecek büyüklüklere ulaşırlar. Daha çok kış aylarında soğuk algınlığı yaşadığımızda, boynumuzda ve çene altımızda rahatlıkla hissedilebilir. Bu şişkinlikler genellikle tedavi edilmek istemeden kendi kendine geçer. Lenf bezleri ne kadar enfeksiyonlar sayesinde şişse de, daha bir çok şey lenf bezlerinin şişmesine sebep olur.

Koltuk Altı Lenf Bezi Şişmesi Neden Olur

Koltuk altı lenf bezlerinin şişmesinin genel nedeni enfeksiyonlardan kaynaklanır. Koltuk altı lenf bezleri enfeksiyon kapar ve o bölgenin şişmesine ve büyümesine neden olur. Ellerimizde veya kollarımızda oluşan enfeksiyonlar, koltuk altı lenf bezlerinin şişmesine neden olabilir. Bu enfeksiyonlar vücudumuza genellikle yaralanmalar sonucu girer ve koltuk altı lenf bezlerinin şişmesine yol açar. Koltuk altı lenf bezlerinin şişmesinin bir diğer nedeni ise, göğüs kanseridir. Lakin bu direkt olarak göğüs kanseri olduğunuzu göstermez. Koltuk altı lenf bezi şişmesi ile birlikte, diğer göğüs kanseri bulguları da vücudunuzda bulunuyorsa bir uzman doktora başvurmalısınız. 
Koltuk Altı Lenf Bezi Şişmesi
Koltuk Altı Lenf Bezi Şişmesi Tedavisi

Koltuk altı lenf bezleriniz şişti ancak çok büyük durumda değil, daha sonra bir anda büyümeye başlamadan önce kontrol altına almalısınız. Bir şişip tekrar sönüyor ve tekrar şişiyorsa bir doktora gitmelisiniz. Koltuk altındaki lenf bezleriniz de ki şişkinliği bir doktora gösterirseniz eğer, o size testler yapıp şişkinliğin iyi huylu mu yoksa kötü huylu mu olduğunu öğrenmeye çalışacaktır. Ardından tedavilere başlanır. Kadınlarda ki göğüs kanseri belirtisi olabileceği için erken teşhis daha yararınıza olur. Göğüs kanseri koltuk altı lenf bezlerinin olduğu bölgeden başlayarak göğüs altına kadar şişkinlik yaratabilir. Gebelikten sonra bu lenf bezleri şişebilir. Bebeğinizi emzirmeyi bıraktıktan sonrada bu şişkinlikler var ise bir doktora gidiniz. Yukarıda bahsettiğimiz enfeksiyon veya bakteri nedeni ile şişkinlikler oluşmuşsa, antibiyotiklerle bu halledilir. Ancak kanser ve tümör türevi gibi riskli bir durumuz var ise cerrahi müdahale gerekir.
]]>
Koltuk Altı Kaşıntısı https://www.koltukalti.gen.tr/koltuk-alti-kasintisi.html Sat, 24 Nov 2018 07:34:40 +0000 Koltuk Altı Kaşıntısı, çok yaygın bir sorun olarak bilinir. Koltuk altı bölgesinde yaşanan bu olayın türü çeşitli nedenlere bağlıdır. Genelde koltuk altı kaşıntısı ile birlikte koltuk altında kızarıklık, şidde Koltuk Altı Kaşıntısı, çok yaygın bir sorun olarak bilinir. Koltuk altı bölgesinde yaşanan bu olayın türü çeşitli nedenlere bağlıdır. Genelde koltuk altı kaşıntısı ile birlikte koltuk altında kızarıklık, şiddetli ağrı, kabarma ve döküntüler de örülebilir. Kaşıma geçici olarak kişiyi rahatlatmasına rağmen tahriş olan deri yoluyla koltuk altının enfeksiyon kapmasına neden olabilir. Enfeksiyonu önlemenin en faydalı yolu ise kaşımayı bırakarak en kısa zamanda doktora görünmektir. Eğer kişide koltuk altı kaşıntısı iki haftadan fazla süredir devam ediyorsa doktora görünmeyi ihmal etmemelidir ve en kısa zamanda tedaviye başlaması gerekmektedir.

Koltuk Altı Kaşıntısı Nedenleri,

Kişide yoğun stres yada huzursuzluktan oluşabileceği gibi günlük hayatımızda karşılaştığımız problemlerin üstesinden gelemediğimiz çok şikayetçi olduğumuz durumlardan da kaynaklanabilir. Koltuk altı kaşıntısı çok nadir olarak bazı durumlarda tıbbı tedavi olmadan giderilemez. Bu yüzden koltuk altı kaşıntısına sebep olan kesin faktörlerin belirlenmesine gereksinim duyarız. Bu kaşıntının nedeni alerji, mantar, sivilce, enfeksiyon, deride oluşan pişik yada diğer hastalıklardan da kaynaklanabilir.

Kişinin Hijyenik Olmaması,

Koltuk altı bölgesi, kirlenme ve terleme yüzünden bakteri oluşumuna ve oluşan bakterinin çok çabuk yayılmasına elverişlidir. Hatta koltuk altı kaşıntısının en çok görülen nedenlerinden bir taneside koltuk altı bölgesini hijyenik tutmamamız dan kaynaklanır. Kişisel temizliğine özen göstermeyen kişilerde çok aşırı karşılaşılan bir durum olarak gözlemlenir. 

Koltuk Altı Aşırı Terlemesi,

Belirli bir sebebi olmayan, koltuk altında bulunan ter bezlerinin çok sık faaliyet gösterdiği durumdan kaynaklanır. Bu da aşırı terleme ve koltuk altı kaşıntısına neden olacaktır. Ayrıca, kıyafetimizin üzerinde de belirgin bir hal alan terleme kişileri psikolojik huzursuz edebilir.

Ters Sedef Hastalığı,

Ters sedef hastalığı özellikle koltuk altı, kasık, göğüs altı, göbek kısmı ve cinsel organların üzerindeki deriye yerleşir. Sedef hastalığının bu türünde yaralar kızarık, yüzeyi pullu ve parlaktır. Yerleştiği yerler nemli olduğu için genelde üstlerinde sedef hastalığına özgü olan balık pulu görünümünde deri şekli oluşmaz. Yaralar, terleme sonucu ve kişinin tahriş olmuş bölgeyi kaşıması nedeniyle daha çok zarar görür. Bunun sonucunda da daha şiddetli bir ağrı olur.

Koltuk Altı Kaşıntısı
Koltuk Altı Kaşıntısı Tedavisi,

Bilinen tedavi yöntemleri içerisinde en önemli ve en çok tedaviye yanıt vereni hijyene ve daha hijyenik olmaya özen göstermektir. Fakat, hijyen sonucu oluşmayan durumlarda ise doktora görünmek en iyi seçim olacaktır. Ayrıca, koltuk altındaki şiddetli terlemenin önüne geçebilmek için aşırı sıcak havadan ve rutubetli ortamdan kaçınmak gerekir bunu yanı sıra pamuklu giysiler tercih edilmesi de tavsiye edilir. Özellikle kişilerin kullandıkları bir takım deodorant ve kozmetik ürünlerine karşı olan alerji ve kaşıntı başlıyorsa bunları kullanmaktan vazgeçmelidir. Kesin tanı ve teşhis konulması, tedavi yönteminin ve sürecinin belirlenmesinde önemli rol oynar. Uzun süre ve hijyenik olarak üstesinden gelinemeyen koltuk altı kaşıntısı hastalığında dermatoloji uzmanına da görünmede fayda vardır. Farklı nedenler yüzünden kaynaklanan koltuk altı kaşıntısının bazı tedavi yöntemleri aşağıdaki gibidir:

Antibakteriyel sabunlar: Antibakteriyel sabun veya farklı duş jeli ( bitkisel ) kullanmak hastaya faydalı olabilir.

Terleme önleyici losyonlar: Hastada aşırı terleme yüzünden kaynaklanan kaşıntılar ile mücadele etmenin en etkin yöntemlerinden biri]]> Koltuk Altı Yanması https://www.koltukalti.gen.tr/koltuk-alti-yanmasi.html Sat, 24 Nov 2018 21:43:04 +0000 Koltuk altı yanması, bazen bir hastalık belirtisi olarak ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle insanlarda görülen koltuk altı yanması, kesinlikle basite alınmamalıdır. Bu gibi durumlarda koltuk altı yanmasıyla birlikte meydana gelen Koltuk altı yanması, bazen bir hastalık belirtisi olarak ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle insanlarda görülen koltuk altı yanması, kesinlikle basite alınmamalıdır. Bu gibi durumlarda koltuk altı yanmasıyla birlikte meydana gelen diğer belirtiler araştırılmalıdır. Bu durumun görüldüğü insanlarda genellikle koltuk altında şişme, yumru ya da çukurlar oluşabilmektedir. Koltuk altı yanmasının en büyük tehlikesi aslında kadınlarda dikkat edilmelidir. Çünkü kadınlarda bu durum direk olarak meme kanseri belirtileri arasında yer almaktadır. Bu nedenle kadınlarda 24 saati geçen koltuk altı yanması sorunları kesinlikle müdahale edilmelidir. Aksi durumlarda bu problemler aniden büyüyerek ciddi sorunlara neden olabilir. Koltuk altı yanması bazı insanlarda koltuk alttı tıraşı sonrasında meydana gelmektedir. Meydana gelen koltuk altı yanmaları, kullanılan tıraş bıçaklarının son derece hassas olan koltuk altında tahrişlere neden olmaktadır. Meydana gelen tahrişler ise birbirine sürtülen koltuk altında yanmalara neden olur. Bu nedenle koltuk altı yanması olan insanlarda daha uygun tıraş bıçaklarının kullanılması, sorunların tekrarlamasının önüne geçecektir. Koltuk altı yanması, bunun yanında birçok farklı nedenden kaynaklanarak ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle ortaya çıkmış olan koltuk altı yanmaları kesinlikle tek bir nedene bağlanmamalıdır. Bunun için uzman bir doktora giderek gerekli olan tedavileri ve muayeneleri gerçekleştirin. 

Koltuk altı yanması neden kaynaklanır
 • Koltuk altında meydana gelen lenf bezleri şişmesi durumunda ciddi bir şekilde yanmalar meydana gelir. Meydana gelen yanmalar, yapılacak olan tedavileriyle iyileşeceği için beklemenin bir anlamının olmadığını bilmelisiniz. İnsanlarda lenf bezleri çok hassas olduğu için en küçük şişmelerde bile şiddetli yanmalar ortaya çıkabilir. 
 • Bazı insanlarda aşırı bir şekilde yorulmalara bağlı olarak ortaya çıkan kas kasılmaları, yanmalara neden olabilir. Kasların sürekli olarak kasılmalar nedeniyle kaslarda yorulmalar meydan gelir ve bu yorulmalar koltuk altı yanması problemine neden olur.
 • İnsanlarda farklı nedenle bağlı olarak kolun ya da omzun darbe alması, direk olarak kolda bulunan sinirlerin zarar görmesine neden olur. Meydana gelen sinir hasarları, kişilerde aşırı ağrı ile birlikte aşırı yanma problemlerine neden olur. 
 • Koltuk altında meydana gelen bezeler ve yağ bezeleri yanma rahatsızlıklarına neden olabilmektedir. Son derece ciddi bir şekilde yanmaya neden olan bu bezeler, gerekiyorsa tedavi edilerek ortadan kaldırılmalıdır. Aksi durumlarda iyi huylu bezeler bile kötü huylu bezeye dönüşebilir. 
 • Yukarıda belirtilen nedenlerin yanı sıra insanlarda omuz çıkması, kalbe yetersiz kan gitmesi, toplar damar içerisinde pıhtı oluşması, bazı mantar hastalıkları, zona hastalığı gibi problemler koltuk altı yanması problemine neden olur. 
Koltuk altı yanması tedavisi:

Koltuk altında yanma olan insanlarda bu durumun nedeni direk olarak tedavi şeklini belirlemektedir. Fakat genel olarak yapılan bazı tedaviler, insanlarda ortaya çıkan koltuk altı yanması rahatsızlıklarının giderilmesinde olumlu etkiler gösterir. Koltuk altı yanması rahatsızlığı için bazı tedavileri kendiniz de evlerinizde yapabilirsiniz. Bunun için doktora gitmeyi beklemeyin.
Koltuk Altı Yanması
Soğuk uygulama: Evde yapabileceğiniz tedavilerden biri soğuk uygulamadır. Sizlerde birkaç buz parçasını bir kumaşa sararak 15 dakika boyunca koltuk altında yanma olan bölgeye kompres uygulayabilirsiniz. bu uygulamayı günde en az 3 kez tekrarlayarak meydana gelen yanmayı azaltabilirsiniz.

Enfeksiyonlar için antibiyotik tedavisi: Eğer koltuk altında meydana gelen problem, enfeksiyonlardan kaynaklanıyorsa kesinlikle bu tedaviyi doktorunuz sizlerde uygulayacaktır. Verilen antibiyotik ilaçları zamanında aksatmadan kulla]]> Koltuk Altı Alerjisi https://www.koltukalti.gen.tr/koltuk-alti-alerjisi.html Sun, 25 Nov 2018 17:30:29 +0000 Koltuk Altı Alerjisi, Yaz aylarında sıklıkla karşılaşılan koltuk altı alerjisi oldukça sinir bozucu bir rahatsızlık türüdür. Tıp literatüründeki adı "pruritus" olarak adlandırılan koltuk altı alerjisi koltuk altında olu Koltuk Altı Alerjisi, Yaz aylarında sıklıkla karşılaşılan koltuk altı alerjisi oldukça sinir bozucu bir rahatsızlık türüdür. Tıp literatüründeki adı "pruritus" olarak adlandırılan koltuk altı alerjisi koltuk altında oluşan ağrı, kabarma, döküntü ve kızarıklıklardan kaynaklı bir rahatsızlık türüdür. Bu rahatsızlığı çeken kimse sürekli olarak koltuk altı bölgesinin soğuk buz veya su ile serinlemek amacıyla yıkama isteği duyar. Aslında bu kısa süreli bir rahatlama işlemidir ayrıca bu rahatsızlıkta kişi koltuk altının kaşıyarak ortamdaki rahatsızlıktan kurtulmaya çalışır. Ancak bu kaşıma işlemi alerjinin daha fazla dağılmasını sağlayan bir işlem olmasından dolayı uzman hekimler böyle bir hareketin geçici bir rahatlama hissi uyandırdığını sıklıkla dile getirmişlerdir. 

Koltuk Altı Alerjisi Nedenleri

Yaz aylarında sıklıkla terlemeden dolayı koltuk altında biriken mikroplar zamanla enfeksiyona neden olmasıyla birlikte koltuk altı alerjisinin oluşmasına neden olmaktadır. Ayrıca bir kısım hastalarda stres ve huzursuzluktan kaynaklı olarak bu rahatsızlıktan kaynaklı bu rahatsızlık oluşmaktadır. Koltuk altı alerjisi olan bir kimsede geçici olarak alerji, deride oluşan pişik ve enfeksiyon gibi rahatsızlıkları yanında getirir. Böylelikle bu rahatsızlık sinir bozucu bir hal almakla birlikte kimi koltuk altı alerjileri ancak bitkisel veya tıbbi ilaçlar yardımı ile tedavi edilmektedir. Bu gün sizlerle koltuk altı alerjisine neden olan etmenlerin sırası ile açıklayacağım. 

Hijyenik Olmamak; Koltuk altı bölgesi terleme ve kirlenmeden kaynaklı olarak bakterilerin oluşarak yayılmasında oldukça elverişlidir. Hatta bu bakterilerin zamanla çoğalmasından dolayı ileri düzeyde koltuk altı alerjilerinin oluştuğu görülmüştür. Bunun temelinde koltuk altında bulunan kılların düzenli olarak temizlenmemesi ve geç yapılan duşlar nedeniyle kişinin koltuk altının kaşınarak alerji olmasına neden olmaktadır. 

Kandida Mantar Enfeksiyonu; Mantarlar insanların vücudunda bulunan enfeksiyon türlerindendir. Mantarlar insan vücudunda rahatlıkla yaşamını sürdürebilen canlı organizmalardır. Bağırsaklarda ağırlıklı olarak bulunan mantarlar zamanla bağışıklık sisteminin zayıflamasından kaynaklı olarak vücudun terlemesi ile dışarı atılmaktadır. Ter bezlerinin koltuk altında bulunmasından kaynaklı bu mantarlar koltuk altında çoğalması hasebi ile kişinin koltuk altının kaşınmasına ve derinin dökülmesiyle birlikte alerjinin yayılmasına neden olabilmektedir. 

Terleme ve Miliaria Rubra; Terleme yolu ile atılan mikroorganizmaların terbezleri yardımı ile koltuk altında çıkar. Zamanla burada yayılan mikroplar çoğalarak kişinin bölgesel olarak rahatsızlanmasına ve koltuk altında alerji olmasına neden olmaktadır. Bununla birlikte üstümüzde bulunan mikroorganizmaların koltuk altı teri ile birleşmesiyle birlikte koltuk altında ağrı ve kaşıntı hissini oluşturduğu bilinmektedir. Bazı hastalarda oluşan koltuk altı alerjisi ter bezlerinin tıkanmasından kaynaklı olarak yüzeyde oluşan iltihaplanmadan kaynaklı kırmızı küçük veziküllerden dolayı kişinin aşırı sıcak ve rutubetten kaynaklı olarak terlemeye sebep olur ve bölgesel olarak oluşan kaşıntı koltuk altı alerjisine neden olduğu bilinmektedir. 

Koltuk Altı Alerjisi
Koltuk Altı Alerjisi Tedavi Yöntemleri

Bu rahatsızlığın temelinde bakteri, virüs ve mikroorganizmaların zararlı şekilde yayılmasından kaynaklı olarak kişinin vücut sağlığının bozulduğu görülmüştür. Vücut sağlığı bozulunca bu virüslerden kaynaklı olarak kişinin koltuk altında alerjileri oluşmaktadır. Oluşan bu kaşıntılar zamanla ağrı, yanma hissi, pişik ve deri döküntüsü gibi rahatsızlıklar ile karşımıza çıkmaktadır. Böylesi bir durumla karşılaşan kimse bölgesel olarak kişisel hijyen kurallarına uymalıdır. Düzenli olarak]]> Koltuk Altı Botoks https://www.koltukalti.gen.tr/koltuk-alti-botoks.html Mon, 26 Nov 2018 13:25:24 +0000 Koltuk Altı Botox, genellikle gün içinde aşırı terleme yaşayan ve deodorant, parfüm gibi kozmetik yöntemlerle bu durumun önüne geçemeyen insanların başvurduğu bir yöntemdir. Koltuk altı terlemesi kişilerin sosyal hayatını o Koltuk Altı Botox, genellikle gün içinde aşırı terleme yaşayan ve deodorant, parfüm gibi kozmetik yöntemlerle bu durumun önüne geçemeyen insanların başvurduğu bir yöntemdir. Koltuk altı terlemesi kişilerin sosyal hayatını olumsuz yönde etkileyen rahatsız edici bir durumdur. Hem koku hemde görüntü olarak kişinin günlük hayatta rahatsız olmasına ve sosyal ortamlardan uzak kalmasına sebep olur. Koku problemi kozmetik yöntemler ile yok edilebilse de, terli koltuk altı görünümü iş hayatında veya sosyal ortamlarda kişiye konforsuz bir hayat sağlayabilir.

Koltuk Altı Botox Kimlere Uygulanır:

Koltuk altı botox, koltuk altı terlemesinden şikayet eden hemen herkese uygulanabilir. Koltuk altı terlemesi kiloya, yaşa, günlük hayattaki hareketlerin çokluğuna, metabolizma hızına bağlı olarak rahatsız edici boyutlara ulaşabilir. Bazen bu durum kişinin iş hayatını, kişisel çevresini ve sosyal hayatını kötü etkileyerek içe kapanmasına ve asosyal davranışlar sergilemesine sebep olabilir. Böyle durumlarda genellikle ilk başvurulan antiperspirant deodorantardır. Deodorantlar bir kaç saat için ter görünümünü ve kokusunu azaltsa da uzun vade de kalıcı bir çözüm sağlamaz. Koltuk altı terlemesinden şikayet edenlerin en sık başvurduğu yöntemlerden biri botox yöntemidir. 

Koltuk Altı Botoks
Koltuk altı botox yöntemi, ömür boyu kalıcı bir uygulama değildir fakat uzun vade de kalıcı terlemeyi önleyen bir yöntemdir. Koltuk altında bulunan ter bezlerine uygulanacak toksik madde vasıtası ile sinir uçlarında harabiyet oluşturulur ve terleme önlenmiş olur. Bilinenin aksine çok acılı bir yöntem değildir, özellikle son yıllarda iyice geliştirilen yöntem ile kişiler öğlen tatillerinde bile bir kaç saat içinde bir uzmana başvurarak işlemi yaptırabilirler. Koltuk altı botox yaptıracak kişilerin mutlaka bir uzmandan yardım almasında fayda vardır, merdiven altı diye tabir edilen işinde uzman olamayan kişiler tarafından yapılacak uygulamalar, istenmeyen enfeksiyonlara neden olabilir. 
Maliyetli bir uygulama olması dışında, günlük hayatın kolaylaşması ve kişini kendine güvenini kazanması açısından kolay bir yöntemdir.
]]>
Koltuk Altı Morarma https://www.koltukalti.gen.tr/koltuk-alti-morarma.html Mon, 26 Nov 2018 20:07:39 +0000 Koltuk Altı Morarma, Cildimiz zamanla bazı olumsuzluklar nedeniyle kararma, morarma, kızarıklık gibi tepkiler verebilmektedir. Koltuk altında da bazı sorunlar yaşandığı ve kadınların bu konuda çok fazla sorunla karşı karşıya Koltuk Altı Morarma, Cildimiz zamanla bazı olumsuzluklar nedeniyle kararma, morarma, kızarıklık gibi tepkiler verebilmektedir. Koltuk altında da bazı sorunlar yaşandığı ve kadınların bu konuda çok fazla sorunla karşı karşıya kaldıkları görülmektedir. Bunun nedeni ise, kılların temizlenmesi özellikle ağda yapılırken oluşan kararmalardan kaynaklamaktadır. Koltuk altı morarma için pek çok sebep olabilir elbette. Fakat önemli olan bu morarmanın kalıcı olmaması için yapmanız gerekenlerdir. 

Koltuk Altı Morarma Nedenleri 
 • Koltuk altına ağda yaparken, üst üste aynı yere ağdayı yapıştırmak koltuk altı kararmasına ve morarmaya neden olabilmektedir. 
 • Sürekli ağır kaldırmak da kollarda ve koltuk altına yakın yerlerde ezilme ve morarmaya neden olmaktadır. 
 • Kan kanseri olan kişilerde de nedensiz yere koltuk altı morarma oluşumu yaygındır.
 • Koltuk altında kötü görüntü ve kötü kokuyu önlemek için kullanılan kalitesiz kozmetikler (deodorant, roll-on, sprey) koltuk altı morarmasına neden olabilmektedir. 
 • Çok ani hareketler de hasara ve morarmaya neden olmaktadır. 
Koltuk Altı Morarma
Koltuk Altı Morarma Tedavi Yöntemleri 
 • Eğer sebebi olmayan bir morarma mevcut ise, bunun için hekime danışmak gerekir. Çünkü vücudumuzda olup biten her şeyin aslında bir nedeni vardır. Hastalığınız morarma şekline kendini gösteriyor olabilir. 
 • Ağda sonrasında oluşan bir morarma ise, limon sürebilirsiniz. limon koltuk altında oluşan morarmalara iyi gelmektedir. 
 • Sürtünme ya da tıraş nediyle oluşan kararmalarda ise nemlendirici kullanın. Aynı zamanda ağda sonrasında vücudunuza ağda yağı kullanmayı ihmal etmeyin. Ağdadan hemen sonra yıkamak da morarma oluşumuna neden olur. Su kullanmayınız. 
 • Vücudunuzu ve koltuk altınızı sıkça dezenfekte edin. Bakteri oluşumu da morarmalara neden olmaktadır. 
]]>
Koltuk Altı Mantarı https://www.koltukalti.gen.tr/koltuk-alti-mantari.html Tue, 27 Nov 2018 02:27:31 +0000 Koltuk altı mantarı: Koltuk altı mantarı genellikle kırmızı pul pul olan bir nokta ile başlar. Mantar deride çoğalan ve ancak mikroskop ile görülen küçük organizmalardır. Mantar organizmaları bulaşıcıdır. Bu organizmalar Koltuk altı mantarı: Koltuk altı mantarı genellikle kırmızı pul pul olan bir nokta ile başlar. Mantar deride çoğalan ve ancak mikroskop ile görülen küçük organizmalardır. Mantar organizmaları bulaşıcıdır. Bu organizmalar halka açık duş yerlerinde, havlularda, bahçede, evde en çokta ayakkabı içlerinde bulunan organizmalardır. Koltuk altındaki mantar tedavi edilmediği takdirde vücuda yayılabilir ve aynı evde yaşadığınız yakınlarınıza geçebilir. Mantar tedavisinde gecikildiği takdirde vücutta bakterilere bağlı ciddi enfeksiyon problemlerine yol açabilir. Mantarlar üremek için sıcak ve nemli ortamlara ihtiyaç duyarlar. Havuzlar, plajlar, jimnastik salonları, güzellik salonları, camiler, yurtlar yani ortak kullanım alanlarında kullanılan ortak eşyalar mantar oluşumuna yardımcı olur. Ortak kullanılan terlikler, havlular, mantar oluşumuna sebep olur. Koltuk altı mantarı koltuk altının hava almaması terlemesi ve yeteri kadar hijyene dikkat edilmemesi halinde oluşur. Koltuk altında sıkça kaşıntı hissediyorsanız koltuk altı mantarı oluşmaya başlamış olabilir. Koltuk altı kaşıntısının tıp dilindeki adı pruritustur. Koltuk altı bölgesinde yaşanan kaşıntı çeşitli sebeplere bağlıdır. Koltuk altındaki kaşıntı sürekli hissediliyorsa kaşıma sırasında tahriş olabilir ve terli bir bölge olduğu için enfeksiyon kapmanıza sebep olabilir. Eğer koltuk altı bölgesinde yaşanan kaşıntı 2 haftayı aşarsa doktora gitmelisiniz.

Koltuk altı mantarının ve koltuk altı kaşıntısının sebepleri:
 • Hijyenik olmamak: Koltuk altı bölgesi terlemeden ve havasız kalmasından dolayı vücudunuzun bakteri oluşumuna elverişli olan bir bölgesidir. Koltuk altında kaşıntı ve mantar oluşumuna sebep olan faktörlerden biridir.
 •  Bir yakınınızdan mantar organizmalarının bulaşması: Mantar bulaşıcı organizmalardan oluşur. Herhangi bir yakınınızda var olan mantar organizmaları size havludan, terlikten, elbiseden geçiş yapmış olabilir.
 • Kandida mantarı enfeksiyonu: Kandida mantarı insan vücudunda barınabilen organizmalara sahiptir. Bağışıklık sisteminin zayıfladığı durumlarda bu mantar çeşidi vücudun terleyen nemli ve hava almayan bölümlerinde var olup orada çoğaldığı bilinmektedir. Koltuk altında, kasıklarda, ağız çevresinde rastlanabilen bir mantar çeşididir.
 • Koltuk altının aşırı terlemesi: Koltuk altının aşırı terlemesi bakteri oluşumuna zemin hazırlamaktadır. Mantar oluşumuna elverişli olan ter, nem ve havasızlık koltuk altında mantar oluşumuna sebep olur.
 • Cilt iltihabı: Alerjik hastalıkların başında gelir. Kişinin hassas olduğu bir maddenin cilt ile temas etmesi halinde oluşur.
 • Ters sedef hastalığı:Ters sedef hastalığı yaraları genellikle koltuk altında, göğüs altında, göbekte, kasıkta ve bacak aralarında görülür.Yaralar kızarık, düz yüzeyli ve parlak bir görünüme sahiptir. Bu hastalığın yerleştiği yerler mantardaki gibi nemli bölgelerdir.
 • Deodorant parfüm ve terlemeyi yöneticiler: Doğal olmayan ürünlerden uzak durulmalıdır. Kimyasal içeriklerle üretilen deodorant ve ter önleyiciler kaşıntıya ve mantar oluşumuna sebep olabilir.
 • Miliaria rubra: Ter bezi kanallarının tıkanması sonucu deri yüzeyinde iltihaplanma ve pişik belirtileri gözlemlenir.Bu pişikler aşırı sıcaktan rutubetten ve terlemeden oluşur.
Koltuk Altı Mantarı
Koltuk altı mantarı ve koltuk altı kaşıntısını önleme tedavileri:
 • Antibakteriyel sabunlar: Antibakteriyel sabunlar ve duş jeli koltuk altı bölgesinde hijyen sağlayıp kaşıntıyı tedavi edebilir.
 • Mantar kremi: Daha çok koltuk altında gözlemlenen kandida mantarının tedavisi için ağız yoluyla kullanılan ilaç ve mantar bölgesinde uygulanan kremlerde etkili bir tedavi şeklidir.
 • Kalamin losyonu ve hidrokortizon kremi: Ters sedef hastalığı sonucu oluşan kaşıntı sonucunda hidrokortizon kremi yada kalamin losyonu önerilmektedir. K]]> Koltuk Altı İltihabı https://www.koltukalti.gen.tr/koltuk-alti-iltihabi.html Tue, 27 Nov 2018 18:00:23 +0000 Koltuk altı iltihabı, insanlarda sık karşılaşılmasa bile günümüzde görülen problemlerden biridir. Koltuk altında oluşan iltihaplanma, direk olarak koltuk altında bulunan ter bezlerinde görülen iltihaplanmalardan kaynaklanmakta Koltuk altı iltihabı, insanlarda sık karşılaşılmasa bile günümüzde görülen problemlerden biridir. Koltuk altında oluşan iltihaplanma, direk olarak koltuk altında bulunan ter bezlerinde görülen iltihaplanmalardan kaynaklanmaktadır. Son derece büyük problemlere neden olan iltihaplanma, kadınlarda erkeklere göre çok daha yaygın bir şekilde görülür. Genellikle ergenlik dönemi sonrasında meydan gelen bu durum kimi zaman kıl dönmesi, kimi zaman ise kıl batmasına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Koltuk altı iltihabı için yapılabilecek en önemli şey bu sorunun tedavisi için zaman kaybetmeden erkenden müdahale etmektir. Ter bezinin yanı sıra bazı insanlarda da koltuk altında yağ bezeleri oluşarak iltihaplanmalara neden olabilmektedir. Bu nedene bağlı oluşan iltihaplanmada koltuk altında bir beze hissedilir. Bu beze çok sert olduğu için en küçükleri bile elle hissedilebilecek bir derecededir.

  Bu durum bazen de insanlarda görülen koltuk altı sivilcelerinden kaynaklanmaktadır. Bu sivilceler meydana geldiği zaman insanlarda şiddetli ağrılara ve şiddetli bir iltihaplanmaya neden olarak kişilerin gündelik işlerini yapamamalarına neden olmaktadır. Bu durum bazı insanlarda bulaşıcı bir özelik gösterdiği için koltuk altında sivilce olan insanların kıyafetlerini giymemelisiniz. Meydana gelen sivilceler nedeniyle oluşan iltihap, tedavi edilmediği zaman yağ bezelerine ve ter bezlerine sıçrayarak bu sorunun daha da büyümesine neden olur. Bu durum nedeniyle sorunların giderilmesi için uzman bir doktora giderek erkenden tedavi yapılmalıdır. 

  Koltuk altı iltihabı belirtileri:
  • Ciddi bir şekilde ortaya çıkan şiddetli ağrılardır. Bu ağrılar, hastalığın ilerlemesine bağlı olarak artacağı için hastalık kontrol edilmediğinde çok daha büyük ağrılara neden olarak rahatsızlıkları ortaya çıkaracaktır.
  • Koltuk altında şişmelerin ve kızarıklıkların görülmesidir. Bu şişmeler, koltuk altında biriken iltihaplardan kaynaklandığı için her geçen gün koltuk altı iltihabı arttıkça daha da fazla artacaktır. 
  • Koltuk altında eğer iltihap aşırı bir şekilde büyüyerek bir delikten dışarı akabilir. Bu durum herkeste karşılaşılmasa bile bazı insanlarda meydana gelen bir belirtidir. 
  • Son olarak ortaya çıkan bir diğer belirti, insanlarda koltuk altında sertlik probleminin meydana gelmesidir. Bu sertlik iltihabın büyüklük derecesine göre değişkenlik göstererek koltuk altında hissedilebilir.
  Koltuk Altı İltihabı
  Koltuk altı iltihabının nedenleri:

  Bu durumun nedenleri arasında ilk olarak meydana gelen çıban, sivilce, kıl batması gibi nedenler söyleyebiliriz. İnsanlarda çok sık karşılaşılan bu gibi durumlar, direk olarak koltuk altında iltihaplanmaya neden olarak çok daha farklı rahatsızlıkların ortaya çıkmasında etkili olur. Bunun yanı sıra koltuk altı iltihabı oluşumuna neden olan nedenlerden biri de koltuk altında ciddi bir şekilde bakteri ve mantar birikmesidir. Bu hastalıklar, insanlarda farklı problemlere neden olduğu gibi koltuk altında iltihaplanma olmasına neden olabilmektedir. Tüketilen peynirler, insan vücudunda iltihaplanma oluşumunu arttırmaktadır. Bunun nedeni ise asidoza adı verilen maddenin peynir içerisinde bulunmasıdır. Eğer sizlerde de böyle bir sorun varsa kesinlikle peynir ve peynir ürünleri tüketmemelisiniz. 
  ]]>
  Koltuk Altı Sarı Leke https://www.koltukalti.gen.tr/koltuk-alti-sari-leke.html Wed, 28 Nov 2018 08:57:04 +0000 Koltuk Altı Sarı Leke, Koltuk altı lekeleri özellikle yazın açık renkli giyinmeyi seven kişiler için tam bir kabus gibidir. Ter kokusunun yanında birde thisort ün üzerinde koltuk altı hizasında oluşan sarı lekeler çok pis bir Koltuk Altı Sarı Leke, Koltuk altı lekeleri özellikle yazın açık renkli giyinmeyi seven kişiler için tam bir kabus gibidir. Ter kokusunun yanında birde thisort ün üzerinde koltuk altı hizasında oluşan sarı lekeler çok pis bir görünüm oluşturmaktadır. Bu görünüm hem kişiyi, hemde çevresini son derece rahatsız eder. Çünkü karşısında ki insana bir nevi ben kötü kokuyorum bana yaklaşma mesajı vermektedir.

  Koltuk altı lekeleri yaz aylarında her kesin başına gelen bir durumdur. Koyu renk giysilerde pek görünmese de açık renk giysilerde hemen göze çarpmaktadır. Sarı lekeleri önlemenin tek yolu koltuk altının terlemesini önlemekten geçer. Gün içerisinde aşırı terlemeyi önlemek için kişi bazı tedbirler alabilir.

  Terlemeyi önlemek ve koltuk altı sarı leke oluşumunu engellemek için yapılabilecekler:
  • Yaz günlerinde bir çok kimse içerisine atlet giymez. Sıcaktan dolayı giymek istemez. Fakat atletler genelde pamuklu olduğu için düşünülenin aksine terletmez. Bu nedenler atlet giymek ihmal edilmemelidir.
  • içerisinde naylon veya polyester olan giysiler çok fazla terleten giysilerdir. Bu nedenle kesinlikle giyilmemelidir. Mümkün olduğunca açık renk giymeye dikkat edilmelidir.
  • Sıcak yaz günlerinde evden çıkmadan önce mutlaka duş alınmalı, özellikle koltuk altları lif ile sürtülerek yıkanmalıdır.
  • Koltuk altının terlemesini önleyen deodorant ve rollonlar kullanılmalıdır. 
  • 2 çorba kaşığı ılık suyun içerisinde 1 adet aspirin eritilip koltuk altlarına sürülürse, terlemeyi önlemeye yardımcı olacaktır. Buna rağmen günün yorgunluğundan dolayı terleme olsa bile kötü koku ve sarı lekeler oluşmayacaktır.
  Koltuk Altı Sarı Leke
  Koltuk Altı Sarı Lekeler Nasıl Çıkar:

  Koltuk altında oluşan sarı lekeler zor lekeler değildir. Normal bir şekilde yıkandığı takdirde çıkacaktır. Eğer yıkandığı halde çıkmamış ise, kumaştan kaynaklanmakta dır. Bu şekilde çıkmayan leke için ise, 1 çay bardağı ılık suda 3 adet aspirin güzelce eritilir ve kumaşın lekeli bölgeleri bu suyun içerisinde 2 saat bekletilir. Daha sonra yeniden normal şekilde yıkanır. Göreceksiniz ki lekeden eser bile kalmayacak.
  ]]>
  Gebelikte Koltuk Altı Kararması https://www.koltukalti.gen.tr/gebelikte-koltuk-alti-kararmasi.html Wed, 28 Nov 2018 16:06:25 +0000 Gebelikte koltuk altı kararması, Gebelik kadınların en hassas dönemlerindendir. Her ne kadar bir mucizeyi gerçekleştiren kadınların gebelikte yaşadığı sıkıntılar çok fazladır. Özellikle yaşanan sıkıntıların başında h Gebelikte koltuk altı kararması, Gebelik kadınların en hassas dönemlerindendir. Her ne kadar bir mucizeyi gerçekleştiren kadınların gebelikte yaşadığı sıkıntılar çok fazladır. Özellikle yaşanan sıkıntıların başında hormonların aşırı derecede melanin üretmesinden ötürü ciltte kararmalar meydana gelmesidir. İkinci olarak yaşanan sıkıntıda çatlaklar ve aşırı kilo almadır. Gebelikte yaşanan kararmaların başında koltuk altı, yüz bölgesi ve genital bölge gelir.

  Gebelikte koltuk altı kararması, ilk üç ay bittikten sonra başlar ve ta ki doğum anına kadarda devam eder. Bu durum karşısında hormonların aşırı ürettiği melanin seviyesi çok yükselir ve kararma yaşanan yerlerde yani koltuk altındaki cilt sertleşir ve kalınlaşır. Bu durum neticesinde tüm bayanlar bu kararmalardan şikayetçidir. Ama her gebelikte oluşan bir durumdur. Gebelikte Koltuk altı kararması ve diğer cilt bölgelerindeki kararmalar doğumdan sonra kendi kendisine geçebilir. İsteyen kişiler bu kararmaların kendi kendine geçmesini beklemez ise, uygulayacağı bir çok doğal yöntem vardır. 

  Bu yöntemlerin başında;
  • Karbonat ve limon kürü,
  • Limon kürü,
  • Portakal kürü,
  • Hint yağı ve zeytin yağ kürü, cilt beyazlatan doğal kürlerdendir.
  Rahatlıkla kendi kendinize uygulayacağınız bu kürler gebelik öneminde oluşan kararmaları kısa ve basit bir şekilde ortadan kaldırır. Koltuk altı kararmaları özellikle yaz aylarında kadınların korkulu rüyası gibidir. Yaz kıyafetlerini rahat rahat giymelerine engel olan bu kararmalar kişinin görsel güzelliğini kötü göstermesinden ötürü çok can sıkıcıdır. 
  Gebelikte Koltuk Altı Kararması
  Gebelikte koltuk altı kararmasını, maalesef engellemenin bir yolu yoktur. O yüzdende gebelik döneminde oluşan bu kararmaları bu süreç içerisinde kabullenmek önemlidir. Aksi takdirde gebe olan kadınların mutsuzluğu ve gerginliği bebeklerine de yansır. Sağlıklı her kadının olması gereken bir durumdur. Koltuk altı kararmalarını engellemenin bir yolu yoktur ama doğumdan sonra uygulanacak kürler ile tekrar eski rengine döndürülebilir.
  ]]>
  Koltuk Altı Lekeleri https://www.koltukalti.gen.tr/koltuk-alti-lekeleri.html Thu, 29 Nov 2018 03:21:21 +0000 Koltuk Altı Lekeleri, Kadınların güzelliğini gölgeleyen koltuk altı lekeleri vücudun en hassas bir parçasıdır. Bu yüzden bulaşma olasılığını azaltmak için, yumuşak bir krem ile her gün nemlendirmek gereklidir. Koltuk Altı Lekeleri, Kadınların güzelliğini gölgeleyen koltuk altı lekeleri vücudun en hassas bir parçasıdır. Bu yüzden bulaşma olasılığını azaltmak için, yumuşak bir krem ile her gün nemlendirmek gereklidir. Genelde lekelere neden olan melanin hücrelerinin fazla çalışması sonucunda birçok faktöre bağlı zemin hazırlar. Bunların içerisinde ilaçlar, sistemik hastalıklar, yanlış kozmetikler, genetik sorunlar, hormonlar, enfeksiyonal hastalıklar ve dermatolojik gibi bazı hastalıklar lekeye sebep olan başlıca nedenleridir. Koltuk altı lekelerinin diğer bir nedeni ise koltuk altı tüyleri alınırken kullanılan yöntemlerdir. Bazen tıraş bıçağı kullanılırken koltuk altı lekelerine neden olur.

  Ayrıca koltuk altı gibi karanlık ve terli ortamlara maruz kalan mikroorganizmalar için çok uygundur. Çünkü terle beraber kokuya sebep olurlar. İlerleme zamanında eritrazma denilen bulaşıcı bir cilt hastalığına dönüşebilir. Bunun için koltuk altı yüzeyinin alt tabakasında kronik bir enfeksiyon gelişebilir. Aynı zamanda bu hastalık cildin pürüzlü olmasına ve renginin kırmızı veya kahverengi olmasına sebep olur. Bazen koltuk altı lekelerine bağlı ölü hücrelerin birikmesidir. Bu durumda koltuk altındaki cilt yüzeyi hafif bir şekilde soyulur. Yumuşak olan bu lifler yeterli gelir. Ancak fırçayla yapılması koltuk altının beyazlamasına yardımcı olur. Yalnız fırçalar kimyasal yerine daha doğal olanlar tercih edilmelidir. Özellikle fazla terleme yaşayan kişiler koltuk altı yüzeylerini daha fazla soymaları gerekir. Çünkü koltuk altı vücudun terini biriktirdiği yerdir. Bu yüzden başka yere gidemez. Bu yüzden koltuk altı yüzeyi çok önemlidir. Vücut için doğal reçeteler dahilinde yumuşak, pürüzsüz ve lekesiz bir koltuk altı ile kendinizi bebekler gibi hissedersiniz.

  Koltuk Altı Lekeleri İçin Doğal Reçete;

  Pirinç suyu koltuk altı lekelerine karşı oldukça etkili bir tedavidir. Bunun için bir çay bardağı pirinci ve bir çay bardağı suyun içerisinde bir gece bekletilir. Elde edilen bu pirinç ile koltuk altına tatbik edilecek şekilde günde iki defa olmak üzere sürülür. Bu aşamada bir ay gibi kısa bir süre içerisinde güzel sonuç alınabilir.
  Koltuk Altı Lekeleri
  Diğer bir koltuk altı lekelerine karşı limon suyu ile silmektir. Çünkü limon suyu cilt rengini açar. Fakat koltuk altında hafif bir kuruma olabilir. Banyodan sonra da koltuk altı iyice kurulanmalıdır. Terli ve nemli bir şekilde bırakmamaya özen gösterilmelidir. Yanı sıra bazı kozmetik ürünleri de gözenekleri tıkar. Yaz aylarında güneş altında güneşlenirken mutlaka korunma sağlanmalıdır. Bilhassa banyo yapılmadığı zamanlarda koltuk altında tabaka oluşturan ter önleyici ürünler kesinlikle temizlenerek yatılması gerekir. Doğal reçetesi ise, bir çay kaşığı elma suyu, limon suyu ve vazelin karıştırılır. Koltuk altına bir dakika masaj yapılarak sürülür. Ardından bebek pudrası tatbik edilir. Bir diğeri için bir yemek kaşığı yoğurt, birer tatlı kaşığı pirinç unu ve sirke cam kase içerisinde karıştırılır. Sonrada koltuk altına sürülür ve on dakika sonra su ile temizlenir. Yine bebek pudrası uygulanır.

  ]]>
  Koltuk Altı Kıl Dömesi https://www.koltukalti.gen.tr/koltuk-alti-kil-domesi.html Thu, 29 Nov 2018 17:34:29 +0000 Koltuk altı kıl dönmesi, genellikle 15-30 yaş arası, kilolu, ter bezleri çok çalışan insanlarda görülür. Vücudumuzda derimizdeki kıl deliklerden, ter akıntısı dışarı çıkar. Derimize hava ve su girer. Bazı delikler Koltuk altı kıl dönmesi, genellikle 15-30 yaş arası, kilolu, ter bezleri çok çalışan insanlarda görülür. Vücudumuzda derimizdeki kıl deliklerden, ter akıntısı dışarı çıkar. Derimize hava ve su girer. Bazı deliklerde aşırı yüklenmeden dolayı gerilir ve bundan dolayı delikler büyür. Ufak deliklerde çukurlar oluşur. Bu çukurlara tesadüfen kıllar içini doldurur. Ufak çok belli olmayan sarı tüyler ilk önce doldurur ve bunlarla beraber bakteride girer. Bu sebepten dolayı iltihap oluşur. İltihap akıntı oluşmasına neden olur. Buna kıl dönmesi denir.

Koltuk altı kıl dönmesi nasıl anlaşılır

İlk bakışta sivilceye benzetilir. Kıl dönmesi riski fazla olan yerlerde ise bölgede şişlik, ağrı, kızarıklık, kaşıntı, ateş ve iyileşmeyen beze şeklindedir.

Koltuk altı kıl dönmesinin nedenleri

Kıl dönmesi en fazla erkeklerde gözükmektedir. Yaş olarak en azda 40 yaşından sonra  gözükür. Nedeni belli bir yaştan sonra deri kalınlaşmasıdır. Koltuk altı kıl dönmesinin en büyük nedenlerinden biride kılları çok sık almak, dar kıyafetler ve kılları yanlış teknikle almaktır. Kılların alış tekniğinin yanlış olmasından kaynaklı kıl kökleri ve parçaları deri içinde kalır. Derinin altında büyür ve iltihap oluşarak deri üstüne çıkarlar. Giyinen dar kıyafetler ise koltuk altı kıl dönmesine neden olur.

Koltuk Altı Kıl Dömesi
Koltuk altı kıl dönmesinde hangi tedavi uygulanır

Uygulanan radikal cerrahi yöntemidir. Kıl dönmesi olan yerde, büyük bir baklava dilimi parçasını şekilde iltihaplı olan bölge ve kemik dokusuna kadar olan yumuşak bölümler alınır. Bu ameliyat yöntemi  günümüzde biraz değişmiştir. Alınan iltihaplı bölge dikişle kapatılmamaktadır. Birkaç ay tedavi dikişsiz olarak takip edilir.Nedeni rahatsızlığın tekrardan tekrar etmesini engellemektir. Ayrıca başka bir tedavi yönteminde eşkenar dörtgendir. Kalça kısmından kalın deri parçası alınarak rahatsız bölge kapatılmasıdır. Koltuk altı kıl dönmesi ameliyatı lokal anestezi olarak 30 dakika civarında sürmektedir. Ameliyattan sonra birkaç kez pansumana gidilir.
]]> Kadın Koltuk Altı https://www.koltukalti.gen.tr/kadin-koltuk-alti.html Thu, 29 Nov 2018 18:51:32 +0000 Kadın koltuk altı, Koltuk altı bakımı sadece bayanlar için değil erkekler içinde bakımı çok önemlidir. Kadın koltuk altının bakımı çok önemlidir. Koltuk altının derisi çok hassas olduğu için terlemede veya herhangi ale Kadın koltuk altı, Koltuk altı bakımı sadece bayanlar için değil erkekler içinde bakımı çok önemlidir. Kadın koltuk altının bakımı çok önemlidir. Koltuk altının derisi çok hassas olduğu için terlemede veya herhangi alerjik durumda hemen etkilenir. O yüzden bakımına oldukça çok özen gösterilmelidir. 

Kadın koltuk altı kıllarının uzun olması hiç iyi görüntü vermez. O yüzden koltuk altının kılları sık sık alınmalıdır. Uzun olan koltuk altı kılları kötü koku ve elbise de sarı lekeler oluşmasına sebep olur. Koltuk altı kıllarının uzun olması sadece bayanlar da kokuya ve leke oluşumuna sebep olmaz. Aynı zaman da erkeklerin koltuk altı kılı uzun olduğu zaman leke ve koku oluşumuna sebep olur. 
Kadın koltuk altı kılları alırken dikkat edilmelidir. Eldiven veya ağda ile alınmalıdır. Diğer tüy alıcı aletler tahrişe sebep olabilir. Koltuk altı bakımı sadece kılları almakla da bitmez. 
Kadın Koltuk Altı
24 saat ter kokusunu önleyen kadın koltuk altı deodorant kullanılmalıdır. Ucuz ve kokusu hoş olmayan deodorantlar etrafa kötü koku yayar ve koltuk altının tahriş olmasına sebep olabilir. Özellikle de yaz aylarında koltuk altı bakımı çok önemlidir. Kısa kol veya sıfır kol gibi açık kıyafetler giyinildiğinde daha çok dikkat çeker. Kimi insanlarda ter kokusu genlerden gelen hormonlardan dolayı çok kokar ve leke bırakır. Kimi insanda ise çok terlemesine rağmen ter kokusu oluşmaz. Bu durumlarda koltuk altı deodorantı çok dikkatli bir şekilde seçilmelidir.
]]>
Koltuk Altı Kılı https://www.koltukalti.gen.tr/koltuk-alti-kili.html Fri, 30 Nov 2018 13:16:11 +0000 Koltuk Altı Kılı; Vücudun koltuk altında ergenlikle beraber çıkan tüylerdir. Düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Aksi taktirde terlemeyi daha çok arttırır ve daha çok ter kokusuna sebebiyet verir. Koltuk altı bölgesi de vücudu Koltuk Altı Kılı; Vücudun koltuk altında ergenlikle beraber çıkan tüylerdir. Düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Aksi taktirde terlemeyi daha çok arttırır ve daha çok ter kokusuna sebebiyet verir. Koltuk altı bölgesi de vücudumuzun hassas bölgelerinden biridir. Bu yüzden uygun yöntemleri kullanarak koltuk altı kıllarını temizlemeliyiz. Yüzeyden ve kökünden olmak üzere iki yöntemle temizlenebilir.

Yüzeyden temizleme yöntemi; Koltuk altı kıllarını yüzeyden temizlemek için tıraş bıçağı, tüy dökücü krem yada spreyler yardımıyla yapabilirsiniz. Şunu belirtelim ki bu yöntemlerde yanma, kaşınma gibi durumlar olacağından ve de yüzeysel alındığı için kıllar daha çabuk çıkacağından uzmanlar kılların kökünden alınmasını daha çok öneriyor.

 Kökünden alarak temizleme yöntemi; Buda iki yöntemle uygulanır.
 • Epilatör kullanımı; Cildin yüzeyinden gezdirilerek kullanılır. Başlığındaki bulunan cımbızlar cihaz cilde değdiğinde tüyleri yakalayarak kökünden alır. Bu cihazların çeşitli modelleri bulunmakla beraber artık yeni çıkanlarında koltuk altı için hassas başlıkları olanlarda vardır. Kıl dönmesi, batık gibi kıl sorunlarını önlemek ve daha sağlıklı bir temizleme yapmak için epilatörü tüylerin çıkış yönünün tersine kullanmalısınız.  
 • Ağda kullanımı; Çeşitlerine göre soğuk, ılık ve sir ağda gibi birkaç türü vardır. Ağda da tüylerin çıkış yönüne doğru sürüp bir bez parçası yapıştırıp tüylerin çıkış yönünün tersine hızlıca çekilir. Kıllarda bezle beraber  kökünden koparak temizlenir. Ağda yöntemini uygulamanız için kılların biraz uzaması gerekir. Yine ağda yönteminde de kıllar çıkış yönünün tersine alındığı için batma ve kıl dönmesi olma olasılığı oldukça azdır.
Koltuk Altı Kılı
Önemli uyarı; Ağda ve epilasyon yöntemlerini uyguladıktan hemen sonra banyo yapmayın. Çünkü kıl kökleriniz açık olacağı için su bu kökleri besler ve daha çabuk çıkmasına sebebiyet verir. Kıllarınızı aldıktan sonra kullandığınız bir merhem yada losyonu sürün, bu oluşan sızlama ve kızarıklığa iyi gelecektir. 2-3 saat sonra banyo yapabilirsiniz.
]]>
Sol Koltuk Altı Ağrısı https://www.koltukalti.gen.tr/sol-koltuk-alti-agrisi.html Sat, 01 Dec 2018 01:51:59 +0000 Sol Koltuk Altı Ağrısı; Sol koltuk altında yaşanmakta olan ağrının sebebi oldukça fazla değişik olabilir. Sol koltuk altında yaşanmakta olan ağrıların başlıca sebepleri, şişmekte olan lenf düğümleri, kistler ve bak Sol Koltuk Altı Ağrısı; Sol koltuk altında yaşanmakta olan ağrının sebebi oldukça fazla değişik olabilir. Sol koltuk altında yaşanmakta olan ağrıların başlıca sebepleri, şişmekte olan lenf düğümleri, kistler ve bakteriyel şekilde olan enfeksiyonlardır. Ayrıca sol koltuk altında yer alan sinirler, kaslar, kemik ve damarlarda meydana gelen problemler hafif yada hiddetli olan ağrılara sebep olabilir. Sinir sistemini etkilemekte olan hastalıklar, sol koltuk altında ağrı şeklinde kendini belli edebilir. Yaralanma ve darbelere bağlı olan ağrılar, eğer fazla şiddetli bir şekilde değilse, ağrı kesici ve dinlenme ile tedavisi yapılabilir. Fakat sol koltuk altı ağrısına sebep olan olan bazı hastalıkların tedavisi için doktora başvurmak şarttır. 

Sol koltuk altı ağrısının sebepleri; Son derece hassas olan ve kolay bir şekilde şişebilen lenf bezleri sol koltuk altı ağrısının başlıca olan sebebi şeklinde gösterilmektedir. Erkeklerde yalnızca koltuk altında, kadınlarda ise koltuk altı ve meme çevresinde yer alan lenf düğümlerinin şişmesi genel olarak ciddi olan bir rahatsızlık değildir. Fakat lenf şişliği oldukça sık meydana geliyor ise ve şişlik uzun bir zaman sürüyor ise altında yatan sebebin belirlenmesi için doktor kontrolü gerekebilir. Geçmek bilmeyen lenf bezi şişliği bazı olaylarda ciddi olan bir viral enfeksiyon yada kanserin belirtisi şeklinde oluşabilir.

Grip, nezle şeklindeki hastalıklar bütün vücutta kırıklığa sebep olabileceği gibi sol koltuk altında da ağrıya sebep olabilir. Üst solunum yolunu etkilemekte olan bu hastalıklar, bağışıklık sistemini zayıf düşürür ve halsizliğe sebep olur. Hastalık esnasında bol bol dinlenmek ve virüsler ile karşı vücudun direncini yükseltmek için C vitamini tüketmek, hastalığın ve sol koltuk altında meydana gelen ağrıların daha kısa zamanda geçmesini sağlayacaktır.

Koltuk altında kolay bir şekilde meydana gelebilen kistler, bu çevrede oluşan ağrıların en fazla meydana gelen sebepleri arasında bulunmaktadır. Nemli, sıcak, güneş ışığı görmeyen ve toksinlerin önemli bir bölümünün vücuttan atıldığı sol koltuk altında meydana gelen kistler doktorca muayene edilmelidir. Çoğunlukla muayenehanede küçük olan bir cerrahi operasyon ile alınabilen bu kistler, ender olarak beraber kanserin bir belirtisi şeklinde meydana gelebilir.

Sol Koltuk Altı Ağrısı

Kolda yada sol koltuk altında yer alan kasların zedelenmesi, ters olan bir harekete maruz kalması, gerilmesi ve zorlanması durumunda sol koltuk altında geçici olan ağrılara sebep olabilir. Kasın zorlandığı olaylarda ağırlık kaldırmak ve bu bölgeyi hareket ettirmek ağrıların yoğunlaşmasına sebep olabilir.

Boyun ve omuz çevresinde yer alan ve bir sinir ağı olan brakiyal pleksusu etkilemekte olan rahatsızlıklar kol, omuz ve sol koltuk altında ağrı meydana yaratabilir. Bu sinirler gerilme, basınç ve zorlanma sebebi ile zarara uğrayabilir. Ters baş ve omuz hareketleri brakiyal pleksus yaralanmalarının başlıca olan sebepleridir. Sinirleri etkilemekte olan bu yaralanmalarda ağrıya ek olarak, uyuşma, kol kaslarında güç ve kontrol kaybı meydana gelebilir. Vücudun en hareketli olan eklemlerinden biri olan omuz eklemi eklem çıkıklarına oldukça yatkındır. Bu çıkıklar tam ve bir bölümü kısmi çıkık şeklinde meydana gelebilir. Her iki olayda da omuz ve sol koltuk altında hiddetli bir şekilde olan ağrılar oluşur. 

]]>
Koltuk Altı Kokusu https://www.koltukalti.gen.tr/koltuk-alti-kokusu.html Sat, 01 Dec 2018 10:36:11 +0000 Koltuk Altı Kokusu, normal olarak her insan terler. Bunun nedeni yaz aylarında güneş sıcaklığı vücudumuzun genel sıcaklığından fazla olduğu için vücudumuz kendi sıcaklığını sabit tutmak için terler. Bu yaz ayları i Koltuk Altı Kokusu, normal olarak her insan terler. Bunun nedeni yaz aylarında güneş sıcaklığı vücudumuzun genel sıcaklığından fazla olduğu için vücudumuz kendi sıcaklığını sabit tutmak için terler. Bu yaz ayları için geçerlidir ayrıca genel olarak ter dökmek insan vücudundaki zararlı toksinleri dışarı atmanın bir yoludur ve tabi bu iki terleme yolu vücudumuzda kötü bir koku oluşturuyor. Ama bu kokunun koltuk altında daha sert olmasının birkaç sebebi var. Koltuk altındaki ter kokusunun keskin olması, koltuk altının hareket ederken çok sürtünmesi ona fazladan ısınma sağlıyor ve daha fazla terletiyor, birde kapalı duran bir yer olduğu için koltuk altındaki ter bezlerimiz havada alamıyor. Buda bizim koltuk altlarımız için fazlasıyla zararlı toksin kokusu demek. Bu koku gittikçe rahatsız edici olur ama koltuk altı kokusunu önleyebiliriz.

Koltuk Altı Kokusunu Nasıl Önleriz

Koltuk altı kokusunun önlenmesi basittir. Terleyerek vücudumuzun koku saldığından bahsetmiştik ama bu terlemeyi azaltmak için yapılacak temel şeyler sayesinde kokuyu önleyebiliriz. Terlemeyi azalmak için günlük su tüketimini arttırmak ve bol bol tuvalete çıkmak gerekir. Yaz aylarında bu terlemeyi durdurmak daha zor oluyor tabi kokuyu önlemekte zorlaşıyor. Bu nedenle her gün bol bol yeşillik ve meyve tüketimi, günlük bir bardakta adaçayı içmeniz sizin yararınıza olacaktır. Sık tüketilmemesi gereken gıdalar ise baharatlı yiyecekler, sindirimi zor yiyecekler, kahve, kola ve bol şekerli gıdalar.

Bu gıdaları tüketmemek sadece koku için değil sizin vücudunuzun sağlığı içinde önemlidir. Daha güzel kokmak için ise koltuk altı kremi, losyonlar, deodorantlar, duştan sonra koltuk altınıza parmaklarınızla masaj yapıyormuş gibi bebek yağı sürebilirsiniz. Bazı insanlarda koltuk altı terlemesi sadece ağır koku değil pişik, sivilcelenme, kızarıklık yaratabilir bu durumlarda doktorunuzla görüşün. Çünkü eğer bu sizde olan bir hastalıksa tedavi olmalısınız, aksi taktirde her 100 insanın 3-4'ünde görülen koltuk altı terleme hastalığı yüzünden ameliyat olmak zorunda kalabilirsiniz. 
]]>
Kadınların Koltuk Altı Kılları https://www.koltukalti.gen.tr/kadinlarin-koltuk-alti-killari.html Sun, 02 Dec 2018 09:23:32 +0000 Kadınların koltuk altı kılları, kadınların özellikle yaz aylarında en büyük sıkıntılarından biridir koltuk altında uzayan kıllar. Yaz sıcakları ile birlikte artık kısa kollu tişörtler giyilirken koltuk altının temizlen Kadınların koltuk altı kılları, kadınların özellikle yaz aylarında en büyük sıkıntılarından biridir koltuk altında uzayan kıllar. Yaz sıcakları ile birlikte artık kısa kollu tişörtler giyilirken koltuk altının temizlenmesi de oldukça önemli bir hal almaktadır. Aksi halde hiç hoş olmayan görüntülere sebep olur. Görsellikle beraber terlemenin etkisi ile kötü kokuya sebep olur. Bu nedenle sürekli olarak bu bölgenin temiz tutulması gerekmektedir.

Kadınların koltuk altı kılları,  Koltuk altı kıllarının temizlenmesi için birçok yöntem uygulanabilir. Bu yöntemler kişinin tercihlerine göre değişir. Bu yöntemlerden biri tüy dökücü kremlerdir. Ağrısız acısız en iyi yöntemlerdendir. Koltuk altı kıllarına uygulanarak bir süre bekledikten sonra yıkanır ve kıllardan arındırılır. Fakat bu yöntem pek kalıcı bir yöntem değildir. Bir kaç gün içerisinde tekrar kıl kökleri görünmeye başlar. Diğer bir yöntem tıraş bıçakları kullanarak tıraş etmektir. Fakat bu yöntemle de yine kısa sürede kıl uçları görünür. Kıl kökleri çok daha sert bir şekilde çıkar. Diğer bir yöntem ağdadır. Biraz acı vermesine rağmen etkili yöntemlerden biridir. Koktuk altı kıllarının üzerine ağda sürülerek hızlı bir şekilde çekilmesi şeklinde yapılır. Kıl köklerini zayıflatarak kılların çıkma süresini daha da uzatır.
Kadınların Koltuk Altı Kılları
Uzun süre ağda yaptığınız Zaman kıl kökleri azalır ve cansızlaşır. Bir süre sonra ağda yapma sıklığınız daha da azalır. Ağda yaparken soğuk ağda, sıcak ağda, sir ağda ya da soğuk ağda bantları kullanabilirsiniz. Ağda dışında etkili olan yöntemlerden biri de epilasyon aletidir. Epilasyon aleti de uzun süre kıl çıkışını engeller, çünkü ağda gibi kılları kökünden çeker. Fakat sürekli olarak epilasyon aleti kullanmak atıklara sebep olacağından arada bir ağda yapmak daha doğru olur. Koltuk altı kılları için en etkili yöntem ise lazer yöntemidir. Bu yöntem ile uzman kişiler tarafından lazer seansları uygulanarak kıl kökleri yakılır ve tamamen kıllardan kurtulabilirsiniz. 
]]>
Koltuk Altı Beyazlatıcı Krem https://www.koltukalti.gen.tr/koltuk-alti-beyazlatici-krem.html Sun, 02 Dec 2018 10:44:31 +0000 Koltuk altı beyazlatıcı krem, koltuk altı yapısı itibariyle tahriş olabilme özelliğine sahiptir. Epilasyondan, sıcaktan, terden dolayı yanma veya tahriş olabilmektedir. Bu yüzden bakımına dikkat edilmesi gerekir. Uyumadan Koltuk altı beyazlatıcı krem, koltuk altı yapısı itibariyle tahriş olabilme özelliğine sahiptir. Epilasyondan, sıcaktan, terden dolayı yanma veya tahriş olabilmektedir. Bu yüzden bakımına dikkat edilmesi gerekir. Uyumadan önce duş alınmalı veya sabah uyanıldığında en azından su ile yıkanmalıdır. Bu sayede terden ve ter kokmaktan bir nebze de olsa kurtulabilirsiniz. Çeşitli nedenlerden dolayı koltuk altı renk değişimine ve kızarıklığa neden olabilmektedir. Bilindiği üzere terimizin kokusu yoktur. Ter kokan bir madde değildir. Koltuk altı tüylerini temizlemek hem görüntü, hem temizlik hem de koku açısından önemlidir. Bu tüylerin temizlenmesinde birçok yöntem kullanılmaktadır. Ağda, tüy dökücü krem, epilasyon, jilet gibi yöntemler kullanılmaktadır. Eğer bölgeyi jilet ile temizleyecek iseniz ilk önce bol köpüklü su ile yıkayınız. Bu işlemden sonra aleo vera nemlendirici  içerikli krem kullanmak bölgenin tahriş olmasını engelleyerek yumuşatabilir. Ağda veya epilasyon uygulamalarından önce cildin kuru, temiz ve kremsiz olmasına dikkat ediniz. Ayrıca epilasyon yapılırken kullanılan aletlerin sağlığınız açısından temizliğine dikkat edilmelidir.

Koltuk altı istenmeyen tüylerden arındırılırken çeşitli metotlar yüzünden terleme, havasız kalma, ölü hücre birikimi, alkol içerikli deodorantlar, alkol kullanımı veya obezite gibi nedenlerden dolayı zamanla karara bilmektedir. Kararma daha çok esmer kadınlarda görülmektedir. 

Kararma; beyazlatıcı kremler, lazer epilasyon veya doğal çözümlerle giderilebilir. Eczanelerde kolaylıkla temin edilecek olan koltuk altı beyazlatıcı kremlerle rahat ve güzel bir görünüme sahip olabilirsiniz. Star White, Herma Derm, Whitening Cream, Dermosin Gold gibi değişik markaları belirli aralıklarla kullanarak kararma sorunundan tamamen kurtulabilirsiniz. Ekstra güçlendirilmiş formülüyle koku oluşumunu engellemekte ve hassas olan cildin nemlilik durumunu maksimum seviyeye çıkarmaktadır. Maksimum verim için günlük kullanım önerilmektedir. Tüm bunların yanında doğal maddelerle maske yapılarak da kararmalardan kurtulmak mümkün. 

Koltuk Altı Beyazlatıcı Krem
Koltuk altı kararması için beyazlatıcı maske
 • 1 çay kaşığı elma ve limon suyu ile vazelini karıştırarak masaj yaparak koltuk altınıza sürün. Daha sonra bol su ile yıkayın ve bebek pudrasını sürün.
 • 1 yemek kaşığı yoğurt, 1'er tatlı kaşığı un ve sirkeyi bir kasede karıştırın. Masaj yaparak sürüp 15 dakika bekletin. Sonra bol su ile yıkayıp bebek pudrasını sürün. 
 • 1'er yemek kaşığı yoğurt ile limon suyunu ve 1 çay kaşığı balı karıştırınız. Daha sonra koltuk altınıza sürünüz. 20 dakika sonra yıkayıp bebek pudrasını sürünüz. 
Bu üç yöntemden herhangi birini deneyerek kararmalardan kurtulabilirsiniz. 
]]>
Koltuk Altı Epilasyon https://www.koltukalti.gen.tr/koltuk-alti-epilasyon.html Mon, 03 Dec 2018 07:39:24 +0000 Koltuk altı epilasyon, bayanlarda özellikle kol altı tüyleri oldukça sorundur. Tabii ki diğer tüylerde sorun fakat sıcak yaz aylarında vücutta oluşan tüyler kökten, yok edilerek temizlenmelidir. Yaz aylarında giyilen kıyafetler Koltuk altı epilasyon, bayanlarda özellikle kol altı tüyleri oldukça sorundur. Tabii ki diğer tüylerde sorun fakat sıcak yaz aylarında vücutta oluşan tüyler kökten, yok edilerek temizlenmelidir. Yaz aylarında giyilen kıyafetler koltuk altını rahatlıkla göstermektedir. Bu durum karşısında koltuk altında oluşan tüyleri bir başkasının görmesi hiç hoş olmaz. Ayrıca hijyen açısından da koltuk altında bırakılan tüylerin bir çok sorun çıkartmaktadır. Mesela kötü kokular oluşabilir böylesi durumlarla karşılaşmamak için koltuk altı epilasyonları yapılmalıdır. Yada kişi bir takım koltuk altı tüylerini aldırma yöntemlerine baş vurarak, önlemini almalıdır. Koltuk altı epilasyonu günümüzde yaygın bir şekilde bayanların tercih ettiği tüylerinin yaktırılması ve tamamen ortadan kalkması demektir.

Koltuk altı epilasyonları kişilerde oldukça müşteri memnuniyeti bırakarak tercih edilen tüy alma yöntemidir. Kadınların ve her yaş grubuna uygun olan ve sonuçları gayet uzun süreler bayanları rahatsız etmeyecek şekillerde güzellik uzmanları veya doktorlar tarafından kişilere uygulanmaktadır. Günümüzde bayanlar için oluşan birçok tüy aldırma yöntemleri varken kişinin kararına göre uygulanacak seçimler yapılmaktadır. Bu seçimlere karar verecek olan kişilerin lazer, epilasyon, siir ağda ve epilatör olarak çeşitli işlemler yapılarak kişiye önerilen seçimler sunularak tüylerinden kurtarmak mümkündür.

Koltuk altı epilasyon nasıl yapılır: Öncelikle belirtmeliyim epilasyon yaptıracak  kişinin bir uzman tarafından işi iyi bilen doktor kontrolü altında yapılması gereken işlemi tercih etmesi en doğru karardır. Bilmeliyiz ki günümüzde epilasyonu bilmeyen kişiler işi biliyorum diyerek yaptıkları yanlış ve tehlikeli olan yerler ve kişilere dikkat edilmelidir. Epilasyon eğitimi almış insanlarla çalışmanız çok doğrudur. Koltuk altı epilasyonu yapılmadan önce kişinin ön görüşme yaparak nasıl olacağı ve ne kadar süreceğine dair bilgiler alarak işlemi yaptıra kararına varılmalıdır. Bu şekilde kişiye ne yapılması gerektiği söylenerek randevu tarihi verilir. Ayıca epilasyon bayanlarda her bölge için yapılması uygundur. Kişinin koltuk altı epilasyon yaptırmaya gideceği gün önceden koltuk altında yada alınacak bölgeler jiletle tıraşlanır evde yapılan bu işlem epilasyonun yapılışında kolaylık sağlandığı için uygulanmak zorundadır.

Kişinin epilasyon yaptıracağı gün merkeze gelerek işlemini gerçekleştirmelidir. Ayrıca koltuk altı veya başka bölgelere uygulanacak, işlemler öncesi kişi veya kişiler epilasyon uygulanacak bölgeye hiç bir krem veya kozmetik ürün kullanmadan ve sürmeden gitmelidir. Kişiye epilasyon uygulama esnasından önce koltuk altı bölgesi kuru olmalıdır. Hazırlanılan bölgeye jel sürülerek epilasyondan korunma adına gözler kapatılmalıdır. Bu sadece bir tedbirdir ve uygulanmak mecburi bir işlemdir. Kişi tam anlamıyla epilasyon yaptırmaya hazırdır. Oldukça kısa bir işlem olan epilasyon türleri çok pratik olarak bölgeye uygulanan atışlar yapılmaktadır. Ağrısız bir işlem olarak bilinmektedir. Yapılan epilasyonların uygulandığı bölgelere görünen yerlerde ise yüz, bıyık gibi yerlerin güneş kremi ile korunmalıdır. Yapılan koltuk altı epilasyonu tüylerin şekline ve ne kadar süre içinde yapılacağına dair diğer randevu günleri alınarak işlem tamamlanır.
Koltuk Altı Epilasyon

Koltuk altı epilasyon sonrası nelere dikkat edilmelidir: Yapılan işlemin ardından bir sonraki randevuya kadar, kişi güneş gören yerini korumalıdır. Epilasyona özel bakım kremi kullanmalıdır. Fakat bikini ve bacak yada diğer bölgelere güneş kremi kullanılmaz sadece yüzünüze yaptırdığınız işlemde güneş korumalar kullanılır. Yapılan işlemin ardından kişi oldukça rahatlayarak koltuk altı tüylerinden artık kurtulma yoluna girmiştir. Artık epilasyon işleminin ardından çıkacak tüyler kontrol altına alınmıştır. Eski çıkan tüyler gibi çok çıkmayacağı yeni yönteme göre ay]]> Koltuk Altı Lenf Bezleri https://www.koltukalti.gen.tr/koltuk-alti-lenf-bezleri.html Tue, 04 Dec 2018 06:44:37 +0000 Koltuk altı lenf bezleri, kol kısmın içinden başlar ve meme çevresine kadar devam eder. Lenf sistemi, vücutta hücreler arası alanlarda bazı maddelerin alış verişinden ve pisliklerin toplanıp uzaklaştırılmasından sorumlu Koltuk altı lenf bezleri, kol kısmın içinden başlar ve meme çevresine kadar devam eder. Lenf sistemi, vücutta hücreler arası alanlarda bazı maddelerin alış verişinden ve pisliklerin toplanıp uzaklaştırılmasından sorumlu bir dolaşım ağıdır. Yapıları 3-5 cm'lik nodüller şeklinde olan bir yapıları vardır. Kol altında olan nodüller bazen şişerler işte o bölgede olan lenf bezlerinin bir uyarısıdır. Alt yapısında önemli bir hastalıklar olabilir.

Koltuk altı lenf bezlerinin şişmesi bir enfeksiyondan dolayı da olabilir. Eğer koltuk altında ki şişlik sertleşiyor ve üzerinde yaralar oluşuyorsa bu bir iltihap ve enfeksiyon habercisidir. Eğer koltuk altında 1 cm'den büyük bir şişlik varsa bu önemli bir hastalık habercisidir. Lenf bezleri ciddi hastalıklarda şişer ve olduğunun 2 katı hal alır. Sadece bir bölgeyi etkileyen bir şişlik varsa panik olacak bir durum yoktur. Fakat şişlik kol altını ve meme dokusuna kadar inmişse hemen uzman bir hekime başvurmak gerekir. Lenfoma, lösemi, meme kanseri, akciğer kanserinde de kol altı lenf bezlerinde şişlikler meydana gelmektedir. Ayrıca mantar, tifo aşısı, kızamık ve kabakulak hastalıklarında da koltuk altı lenf bezleri şişebilir. Koltuk altı bezeleri istenmeyen tüyleri almak isterken oluşacak enfeksiyonlar, terlemeyi durduran spreyler, deodorantların direk cilde teması ile oluşabilir.  

Koltuk altı lenf bezlerindeki şişlikler küçük bir alanda kaldıysa fakat daha sonra büyüyorsa hemen bir doktora başvurmanız gereklidir. Eğer bir oluşup tekrar kayboluyorsa da bir uzman hekime başvurmanız gerekir. Koltuk altı lenf bezlerindeki şişliklerden dolayı doktorlar tüm taramaları yapıp tedaviye başlayacaktır. Özellikle kanser tedavilerinde erken tanı ve teşhis çok önemli olduğu için hemen doktora başvurmak bu durumda çok önemlidir.

Koltuk Altı Lenf Bezleri
Özellikle emzirme döneminde koltuk altı lenf bezlerinde oluşan şişlikler, emzirme dönemi bittikten sonrada devam ediyorsa doktora başvurmak gerekir. Eğer enfeksiyon nedeni ile koltuk altı bezlerinde şişlik olmuşsa verilen antibiyotikler ile tedavi uygulanır. Kanser türevi olan şişliklerde cerrahi müdahale gereklidir.

Meme kanseri ameliyatında koltuk altı lenf bezleri çıkartılarak hem gidişat durum tespiti yapılmış, hem de meme kanserinin önemli yayılma yollarından biri ortadan kaldırılmış olur. Meme kısmen alınsa da tamamen alınsa da koltuk altı lenf bezlerinin çıkartılması gerekmektedir. Bu işlemin yapıldığı hastalarda az bir kısmında ameliyat sonrası kolda şişme yan etki olarak görülebilir. Meme kanseri ameliyatı sonrası koltuk altı lenf bezi çıkartılan kol, enfeksiyon ve mikroplara karşı savunmasız kalmaktadır. O taraftaki kola aşırı ağır yüklenmemeli, iğne yapılmamalı, serum takılmamalıdır.
]]>
Koltuk Altı Aşırı Terleme https://www.koltukalti.gen.tr/koltuk-alti-asiri-terleme.html Tue, 04 Dec 2018 15:42:30 +0000 Koltuk altı aşırı terleme, her insan bebek, çocuk, genç ve yaşlı demeden herkes terler. Özellikle terleme ergenlik döneminden sonra artış göstermektedir. Genel olarak kadınlarda erkeklerden biraz daha fazla terlerl Koltuk altı aşırı terleme, her insan bebek, çocuk, genç ve yaşlı demeden herkes terler. Özellikle terleme ergenlik döneminden sonra artış göstermektedir. Genel olarak kadınlarda erkeklerden biraz daha fazla terlerler. Genelde genetik, iri ve kilolu insanlarda daha çok görülmektedir. Bu terleme her mevsimde olur ancak yazın daha çok görülmektedir. Bazı insanlarda terleme 35-40 yaşından sonra azalsa da hayat boyu devam eder. Aşırı koltuk altı terlemesi kişinin günlük faaliyetlerini, sosyal yaşantısını ve iş hayatını etkileyecek derecede ise, bu duruma aşırı koltuk altı terleme hastalığı denir. Bu hastalığa (aksiller hiperhidroz) denir. Koltuk altı terleme bir hastalığa bağlı değildir. Ter bezlerinin yapısı, sayısı, büyüklüğü normaldir. Her insan kötü karşılasa da terlemeyi sağlık açısından önemlidir aslında. Vücutta biriken toksinleri dışarı atılması için gereklidir. Vücut ısınmaya başladığında normal sıcaklığını korumak ve toksinleri atmak için başvurulan bir yöntemdir. Fazla kilolar aşırı terlemeye yol açmaktadır. Belirli ilaçlar kullanıyorsanız aşırı terlemeniz bu ilaçlardan kaynaklanabilir. Kalıtımsal özellikleriniz gereğinden fazla terlemenize neden olabilir. 
 
Koltuk altı aşırı terleme azaltmak için; aşırı terlemeyi engellemek için beslenmenize dikkat edin, kafein içeren kahve ve kola gibi içecekleri tüketmeyin, alkol kullanımından kaçının ve vücut sıcaklığınızı dengede tutmaya çalışın. Terleme sonucu kokan terleri engellemek için deodorantlardan birini kullanabilirsiniz. Sabah evden dışarı çıkmadan önce koltuk altlarınıza bebek pudrası dökerseniz terin kıyafetinize geçmesini azaltabilirsiniz.
Koltuk Altı Aşırı Terleme
Koltuk altı terlemesi için lazerli tedavi yöntemleri ve botoks uygulamaları da kullanılabilir. Günlük hayatta duş almak terlemeyi ve ter kokusunu engellemenin yanı sıra vücudun genel hijyeni açısından da önemlidir. Günlük duş ölü deri hücrelerini temizler ve kötü kokulara neden olan bakterilerden vücudu arındırır. Duştan çıktıktan sonra parmak uçlarıyla bir miktar bebe yağı sürün kokuyu azaltır. Günde 1 bardak adaçayı terlemeyi azaltır. Elma sirkesini koltuk altınıza sürüp 5-10 dakika bekledikten sonra bol su ile durulayın. Yatmadan önce koltuk altınıza limon sürmeniz gün içinde terlemeyi azaltır. 
]]>
Bayan Koltuk Altı Kılları https://www.koltukalti.gen.tr/bayan-koltuk-alti-killari.html Wed, 05 Dec 2018 10:40:48 +0000 Bayan Koltuk Altı Kılları, her zaman tüm bayanların kabusu olmuş durumdadır. Bayanların bu kabustan kurtulmak için yapamayacakları hiçbir şey yoktur.Günümüzde artık koltuk altı kılları sadece bayanların değil erkeklerinde Bayan Koltuk Altı Kılları, her zaman tüm bayanların kabusu olmuş durumdadır. Bayanların bu kabustan kurtulmak için yapamayacakları hiçbir şey yoktur.Günümüzde artık koltuk altı kılları sadece bayanların değil erkeklerinde kabusu olmuş durumdadır, artık erkeklerde bu çirkin görüntüden kurtulmak için bir çok farklı yönteme başvurmaktadırlar. Vücudumuzdaki kıl olan bölgelerin hepsinin aslında vücudumuza faydası vardır. Bir çoğumuz eminim bunların faydalarını bilmiyoruzdur, gerçi bilsek bile, o çirkin görüntüden yinede kurtulmak isteriz. Vücudumuzda bulunan koltuk altı kıllarımız, vücudumuzun en çok hareket eden yeri olan olan koltuk altımızda bulunur. Koltuk altımız kaygan ve nemli bir deriye sahiptir, sürekli de birbirine sürten yerlerimizdir. Koltuk altında bulunan kıllarımız, bu sürtünme sırasında oluşabilecek tahrişi ve pişme olayını da engellemek için yani sağlığımız açısından bulunurlar. Fakat günümüzde bir çok doktordan duyduğumuz koltuk altımızda ve genital bölgemizde bulunan kıllar ne kadar fazla olursa bakteri üremesi de çok olur. Zamanla bu bakterilerde haliyle birçok hastalıklara yol açacaktır. Koltuk altı kıllarından kurtulmanın bir çok yöntemi vardır. 

Bayan Koltuk Altı Kılları Temizleme Yöntemleri
 • Bayan koltuk altı kıllarının, en bilinen temizleme yöntemi permatik ile temizlemektir. Fakat bu yöntem hem kısa süreli bir yöntemdir, hemde temizliği yaptıktan sonra kısa bir süre içinde ter kokusunda da anormal bir kötü koku duyabilirsiniz.
 • Diğer bir yöntemlerden biri ise, çok eski çağlardan beri gelen ağda ile alma yöntemidir. Bu yöntemde ise eskiden kadınlar, çam ağacından çıkan çam sakızı ile yada çürümüş sakızlar ile yaparlarmış. Günümüzde ise bu çam sakızı zamanla daha da işlenip kolay bir hale getirilerek, hemen hemen tüm marketlerde satılır hale gelmiştir. Ağda ile temizlik yapmak, uzun süreli bir temizliktir, bir çok bayanın da tercihleri arasındadır. Ağda da ağda genelde elde yumuşatılır, kılların üzerine bastırarak yapıştırılır ve kılların çıkış yönünün tersine hızlıca çekilir.
 • Diğer yöntem ise, yine ağda gibi olan sir ile alma yöntemidir. Bu yöntem, önce kuaförlerde başlamıştı ama sonradan bir çok minik sir makineleri, sir roll-on'ları gibi şeyler çıkınca bir çok bayan evde kendisi de sir yöntemi ile koltuk altı kıllarından kurtulmaktadır. Sirde ağdanın şekersiz halidir, bu yöntemde genelde sir daha cıvık olur, bir spatula yardımı ile kılların üzerine sürülüp, bir bez yardımı ile kılların çıkış yönünün tersine doğru çekilir. Bu yöntem de en çok kullanılan yöntemler arasındadır.
 • Cımbız ile alma, bu yöntem koltuk altı kılları az olan kişiler tarafından, nadirde olsa tercih edilebilen bir yöntemdir.
 • Eldiven ile alma, bu yöntem de çok kullanışlı ve temiz bir yöntemdir. Kıl kökleri daha öncelerde permatik dışında her hangi bir yöntem kullanılarak temizlenmiş yani kıl kökleri zayıf olan kişiler tarafından kullanılan bir yöntemdir.
 • Epilasyon, bu yöntemde, artık bayanlar koltuk altı kıllarını temizlemekten bıkmış, kesin çözüm arayışında iseler, epilasyon yöntemi özel, güzellik salonlarında seans seans yapılan bir yöntemdir. Günümüzde de bir çok bayan bu yöntemde, koltuk altı kıllarından kurtulmuş durumdadır. 
Bayan Koltuk Altı KıllarıNot; Koltuk altı kıllarınızdan, epilasyon dışında hangi geçici yöntemle kurtulmuş olursanız olun, sonrasında eğer limon kürü uygularsanız, zamanla kılların gözle görülür şekilde azaldığını görebilirsiniz. Limon kürü de, yarım limonun suyunu sıkıp, bekletmeden taze taze içine yarım çay kaşığı tuz atıp eritince, bu karışımı geçici bir yöntemle kurtulmuş olduğunuz kız köklerine hemen sürün, bu limon suyu asitli olduğu için, zamanla kıl köklerinizi yakarak azalmasını sağlayacaktır.
]]>
Hamilelikte Koltuk Altı Kararması https://www.koltukalti.gen.tr/hamilelikte-koltuk-alti-kararmasi.html Thu, 06 Dec 2018 07:22:58 +0000 Hamilelikte koltuk altı kararması, hamilelik dönemlerinde bayanlarda sadece kararmalar değil bir çok değişim gerçekleşir. İçten dışa doğru tam bir değişim geçiren bayanların kilo almak dışında en rahatsız olduğu ikinci Hamilelikte koltuk altı kararması, hamilelik dönemlerinde bayanlarda sadece kararmalar değil bir çok değişim gerçekleşir. İçten dışa doğru tam bir değişim geçiren bayanların kilo almak dışında en rahatsız olduğu ikinci şey belirli bölgelerin kararmasıdır. Bu kararmaların değişik sebepleri olabilir ama hamilelik döneminde yaşanan bu kararmalar bayanlarda hormon değişikliğinin sebep olduğu bir durumdur. Değişen hormon yapısından kaynaklanan bu kararmalar özellikle yüz, genital bölge ve koltuk altlarında olur.

Hamilelikte koltuk altı kararması da diğer bölgelerdeki gibi cildin sertleşip kalınlaşmasından kaynaklanır. Bunu da sebebi özellikle tahriş ve zedelenmelere karşı vücut kendisini koruma altına alır. Buda hamilelik döneminde alınan kiloların bu bölgelere zarar vermemesi için olur. Aslında vücudun kendisini koruma mekanizmasıdır. Hamilelik döneminde ciltte oluşan koltuk altı kararmaları, cildin kararak kalınlaşmasını ve rengin koyulaşmasını yani hiperpigmentasyona cildin rengini değiştirmesinde neden olur. Her ne kadar bu değişim biz bayanları görsel olarak rahatsız etse de bedenimiz bir şekilde zarar görmemek için kendisini korumaya aldığından çok önemli bir olaydır. 

Hamilelikte vücudun hormon dengesi sürekli bir değişkenlik halindedir. Bu durum vücudumuzun melanin üretimini arttırmasına neden olur. Bu melanin artışı da leke oluşmasına neden olmaktadır. Düzensiz renk değişimi, dudaklarda burunda ve koltuk altında kararmalara neden olmaktadır. 

Hamilelikte koltuk altı kararmaların için kullanılan yöntemler;
 • Limon kürü: Limon bu tür koltuk altı kararmaların da en iyi beyazlatıcı'dır. Hiçbir şey limon kadar etkili değildir. Limon sadece doğal bir temizleyici değil aynı zamanda antibakteriyel ve antiseptik özellikleri lede mikropların üremesine engel olan bir yapıya sahiptir. Limonu ayrıca karbonat ile beraber karıştırıp uyguladığınızda da daha etkili beyazlatma sonuçları alabilirsiniz.
 • Patates kürü: Bu kürü uygularken patatesleri dilimleyip kullanmalısınız. Patates de doğal bir beyazlatıcı'dır. Hassas ciltlerde çok rahat bir şekilde kullanabilirsiniz. Bununda sebebi patatesin ciltte limon gibi tahrişe neden olmamasıdır. 
 • Portakal kabuğu kürü: Portakal kabuklarının kurutularak toz haline getirilmesi ile yapılır. Portakalda limongiller familyasından olduğu için beyazlatma özelliği vardır.
 • Karbonat kürü: Karbonat ile de koltuk altı kararmaları rahatlıkla beyazlatılabilir. Karbonatın kullanımı diğer taraftan deodorant ve rolon gibi ürünlerin kalıntılarını da koltuk altından temizler ve beyazlatarak eski haline gelmeye yardımcı olur. Karbonat su veya limon ile karıştırılarak macun haline getirilir. Koltuk altına macun şeklinde masaj yaparak sürülür. Beş dakika bekletilerek belirli aralıklarda haftada bir defa şeklinde beyazlatmayı sağlar.
 • Hindistan yağı, zeytinyağ gibi doğal ürünleri kullanarak koltuk altı kararmalarından kurtulabilirsiniz. 
Hamilelikte Koltuk Altı Kararması
Hamilelikte koltuk altı kararması, hamileliğin üçüncü ayı itibarıyla kendini göstermeye başlar. Hamilelik döneminde ve sonrasında bu kararmalar halen vardır. Her ne kadar zamana bırakıldığında kendiliğinden geçse de bu kararmalar bazı bayanlar bunu beklemeden çözüm arayışına girer. İşte o zaman bizim yukarıda bahsettiğimiz doğal beyazlatıcı yöntemleri çok rahat kullanabilirler. Hiç bir şekilde yan etkisi olmayan ve emziren annelerin rahatlıkla kullanabileceği kürlerdir.
Gebelik ile başlayan cilt kararmaları genel olarak tüm bayanlarda görülür. esmerler de bu durum dahada dikkat çekici olarak görülür. Çünkü kararmalar bildiğiniz siyah renge çok yakın bir renk alır. Buda esmer olmanızın verdiği bir durumdur. Hamilelikte koltuk altı kararmalarını engelleme şansınız maalesef bulunmamaktadır. Bedenimizin yaptığı bu doğal]]> Koltuk Altı Kisti https://www.koltukalti.gen.tr/koltuk-alti-kisti.html Thu, 06 Dec 2018 17:19:10 +0000 Koltuk altı kisti, Kist, deri altında bulunan su ve artık kesesine verilen ismidir. Özellikle koltuk altı gibi nemli, karanlık ve ılık olan bölgelerde kist oluşumu ve gelişimi için ideal bir yapıdır. Kistler aslında vücuttaki z Koltuk altı kisti, Kist, deri altında bulunan su ve artık kesesine verilen ismidir. Özellikle koltuk altı gibi nemli, karanlık ve ılık olan bölgelerde kist oluşumu ve gelişimi için ideal bir yapıdır. Kistler aslında vücuttaki zehirli ve tehlikeli maddelerin atılımında faydalı bir kitledir. Fakat büyüme yaptıkça kişide rahatsızlıklara neden olabilir. Bu rahatsızlığı giderebilmek içinde, içerisindeki enfeksiyonun ilerlemesini engellemek için kistin içerisinde maddelerin çıkarılması gerekir. Sadece koltuk altında olmayan bu kistlerin vücudun bir çok yerinde oluşabilir. Kistlerin çoğu kendi kendine büyür ama çevresindeki dokulara sıçramaz ve yayılma göstermezler. Yani vücuda yayılıp istila etmezler. Kanser hastalığı gibi değildir. 

Kistler evde tedavi edilecek bir hastalık değildir. Koltuk altı kistlerinin çok yaygın olarak görülmesi kistin sevdiği bütün özelliklere sahip olmasından kaynaklıdır. Kistin bir kanser vakıası olma riskine karşın her kistin doktor tarafından cerrahi müdahale ile çıkarılması şarttır. Daha sonra bu çıkarılan kistler laboratuvar ve değişik testler ile incelenir. Kistler genellikle; deri, meme, kemik, böbrek, koltuk altı, karaciğer ve yumurtalıklarda görülür.  

Koltuk altı kistinin nedenleri; Bu kistler genellikle bilinmeyen bir nedenden ötürü oluşur ve gelişir. bunların dışında bazı kistlerde bedendeki gelişim esnasında bir bozukluğun sebep olması ile oluşur. Dermoid kist olarak adlandırılan kist bazı deri hücrelerinin deri altında kalması ile ortaya çıkabilir. Zaman içerisinde bu hücreler sıvı salgılayarak olduğu bölgede kist oluşumuna neden olur. Koltuk altı kistleri ise, genellikle oluşumu için gereken bütün ortamın zaten var olmasından ötürü daha çabuk oluşur. Kistin sevdiği bütün zemin zaten burada hazır ve nazır olduğundan buradaki hücrelerin otomatik olarak sıvı birikmesi yapması koltuk altı bezelerinin oluşmasını sağlar. Bu kistleri büyümesini ve gelişmesini de koltuk altının nemli ılık ve karanlık olması tetikler. 

Koltuk Altı Kisti
Koltuk Altı Kisti Belirtileri;

Kistin belirtileri türüne ve yerine göre değişiklik gösterir. Koltuk altı kistleri kendisini daha çabuk belli eder burada bulunan deri esnek bir yapıya sahip olduğu için kist aldığı şişliği hemen belli eder. Koltuk altı deriden, sinirlerden ve liflerden oluştuğu için yağlanmanın en az olduğu bölgedir. O yüzdende kist oluşumu başlamasının ardından çok erken fark edilebilir. Koltuk altında kistin büyümesini engelleyici bir organ bulunmadığından kistin büyüme hızı artar. Çoğu vakıada kistin büyüklüğünü hekim elle fark ederken koltuk altında çıplak gözlerde rahatlıkla görülebilir. Koltuk altı kistleri deri altında oluştuklarından ve büyümesi çok olduğundan dokunulduğunda yumuşak bir topa benzer.

Kist bir kanser değildir. Koltuk altı kistleri çıkarıldığında yenileme yapmaz. Bazı değişken selim kistler yeniden olabilme ihtimali vardır. Yeni bir kist oluşumu gerçekleşir ise mutlaka önceki kist ile bir karşılaştırılma yapılmalıdır. 
]]>
Koltuk Altı Lazer https://www.koltukalti.gen.tr/koltuk-alti-lazer.html Thu, 06 Dec 2018 18:24:29 +0000 Koltuk Altı Lazer, Koltuk altı kılları, sizin daha çabuk terlemenize, kötü bir görüntüye ve batmalara neden olur. Sıkça toplu alanlarda bulunuyorsanız bu kıllar adeta başınıza dert olur. Koltuk altı kıllarını temizlemek i Koltuk Altı Lazer, Koltuk altı kılları, sizin daha çabuk terlemenize, kötü bir görüntüye ve batmalara neden olur. Sıkça toplu alanlarda bulunuyorsanız bu kıllar adeta başınıza dert olur. Koltuk altı kıllarını temizlemek için ise farklı yollar vardır. Örneğin çok kısa bir süre için bile olsa bir an evvel temizlenmek isteyenler genellikle jileti tercih etmektedir. Fakat ertesi gün hemen kıl kökleri baş göstermeye başlar. Bu nedenle çok zorunlu kalmadığınız taktirde jilete başvurmamaya çalışın. Tüy dökücü kremlerde ne yazık ki jiletten pek farksız değildir. Sadece jilet vücudunuzda yaralar bırakırken tüy dökücü kremde bu tür yaralanmalar görülmez. Faka tüy dökücü kremlerde de cildiniz hassas olduğu zamanlarda alerji yapabilmektedir. Ağda ise daha uzun dayanabilmektedir. Fakat ağda ne yazık ki yapış yapış bir his bırakmaktadır. Aynı zamanda derinin sarkmasına ve kararmalara yol açmaktadır. Ağda uygulanan bölgede batık da çok yoğun olarak görülmektedir. 

Koltuk altı lazer tekniğiyle temizleme ise en iyi yollardan biridir. Önemli olan lazer yaptırdığınız yerin güvenli, temiz ve makinelerinin kaliteli olmasıdır. Çin malı ürünlerden uzak durmalısınız. Kişiler belli aralıklarla seanslara giderek, koltuk altı kıllarından temizlenebilir. Bu yöntem maliyetli gibi görünse de tüm ömrünüz boyunca ağda için harcadığınız parayı hesaba katarsak devede kulak kalır. Lazer yöntemiyle koltuk altına ışınlar gönderilir. Bu ışınlar deriyi ve cildi tahriş etmeden, kıl köküne ulaşarak, pasif hale getirir. Elbette belli bir süre sonra bu kıl tekrardan çıkar. Bu nedenle belli aralıklarla ve kıl tipinize de bakılarak size randevu verilir. Uygulama boyunca jilet, ağda vs yöntemlere başvurmamanız gerekmektedir Sadece seanslardan önce tıraş makinesiyle lazer yapılacak bölgeyi temizlemeniz yeterli olacaktır. Koltuk altı lazer epilasyonu 3-4 seansta sonra fark edilir derecede azalmayı belli edecektir. Bundan sonraki süreçte ise yavaş yavaş tüyler yok olmaya başlayacaktır. 10-24 seans arası gitmeniz gerekebilmektedir. Aynı zamanda koltuk altı lazer epilasyon seansı 5-20 dakika arasında sürebilir. Bu kıl tipinizle alakalıdır. Lazerin acısının çok fazla olduğu söylenmektedir. Eğer ilk seans sonrası bu acıya dayanamayacağınızı düşünüyorsanız geçici olarak uyuşturucu kremlerden temin edebilir, epilasyon öncesi uygulayabilirsiniz. Bu acı hissini ortadan kaldıracak size yok denecek kadar az bir acı hissettirecektir. Koltuk altı lazer epilasyonu, ciltte kararmalara ve yanıklara yol açmamaktadır. Eğer çok yüksek girilmemiş ve çok fazla basınç uygulanmamışsa cilde hiç bir zararı yoktur. yine de bu konuda tereddütleriniz varsa bir cildiyeye gidebilirsiniz. Göğüs bölgesinde ağrı, şişlik ya da bezeler varsa bunun için de önceden izin alınması gerekmektedir. Lazer epilasyon böyle bir hastalık oluşturmaz fakat hastalığın ortaya çıkmasını tetikleyebilir. Bu nedenle önceden doktorunuzdan izin alarak gönül rahatlığı ile lazer yaptırabilirsiniz. 

Koltuk Altı Lazer
Koltuk Altı Lazer Sonrası 
 • Lazer yapılan bölgeye bir gün boyunca su, krem, deodorant kullanmayınız. 
 • Çok fazla elinize oynamayınız. Mikrop kapmamak için bu önemlidir. Çünkü ellerimiz en çok temas halinde olan organlarımızdır. 
 • Denize girmek kıl köklerini aktifleştireceğinden ilk hafta denize girmeyiniz. 
 • Yanma hissi olabilir. Fakat çok uzun sürüyorsa, kanamalar varsa bunu lazer yaptırdığınız birime bildiriniz. 
]]>
Koltuk Altı Ağda https://www.koltukalti.gen.tr/koltuk-alti-agda.html Fri, 07 Dec 2018 11:25:30 +0000 Koltuk altı ağda, istenmeyen tüylerden kurtulmak için tercih edilen geleneksel yöntemlerden birisidir. En çok tercih edilen epilasyon yöntemlerinden biri olan ağda kadınlar tarafından çokça tercih edilen bir yöntemdir. Ağda koltu Koltuk altı ağda, istenmeyen tüylerden kurtulmak için tercih edilen geleneksel yöntemlerden birisidir. En çok tercih edilen epilasyon yöntemlerinden biri olan ağda kadınlar tarafından çokça tercih edilen bir yöntemdir. Ağda koltuk altınızda oluşan ölü deriden de kurtulmanızı sağlar. Ağda tüyleri köklerinden aldığı için istenmeyen tüylerin çıkış süresi çok daha uzun olur bazen 1,5-2 ay tüyler hiç çıkmayabilir. Jilet ve epilatöre göre oldukça etkili bir yöntemdir. Ağda koltuk altı bölgenize aşırı sıcak yapıştırıldığında cildinizi tahriş edebilir.Bunun için ağdanın sıcaklık derecesini iyi ayarlamanız lazım.

Ağda 2 çeşittir: 
 • Ilık ağda 
 • Sir ağda 
Ağdayı kullandığınız bölgeye göre ağda çeşidini kendiniz belirleyebilirsiniz. Koltuk altı bölgesinde ılık ağda seçimi yapmanız tavsiye edilir. Fakat ağda kullanmaya başlamadan önce jilet kullanıyorsanız ve ağdaya geçme kararı verdiyseniz sir ağdayı tercih etmelisiniz. Sir ağdayı tercih etmenizin sebebi jilet kullanımında kıl kökleri güçlenir ve sert bir hal alır. Bu durumda ılık ağdanın yumuşak yapısı güçlü kılları almanızda etkisiz kalabilir. Sir ağda koltuk altı bölgenizde daha etkili olacaktır.

Koltuk altı ağda nasıl yapılır:
 • Koltuk altına ağda yapmadan önce koltuk altı terden, kirden, deodorant ve nemden arındırılmış ve hijyenik açıdan temiz olduğuna kanaat getirilmelidir. 
 • Koltuk altına yapılan ağdadan iyi bir sonuç almak için koltuk altı bölgesinin kuru olmasına dikkat etmelisiniz. Koltuk altı ağda işleminize başlamadan önce elinizi başınızın arkasına koyup koltuk altındaki derinin iyice gerilmesini sağlayın.
 • Ilık durumdaki ağdayı ince bir tabaka halinde tüylerin üzerine sürün.
 • Sonrasında ağda bezini elinize alıp koltuk altı bölgesine sürdüğünüz ağdanın üzerine yapıştırın ve elinizle hafif hafif bastırın.
 • Tüylerin çıkış yönünden tersine doğru ağda bezini hızla çekin.
 • Sir ağda kullanımında koltuk altınıza birden fazla sürüm uygularsanız o bölgede morarma ve kabuklanma görebilirsiniz.
Koltuk Altı AğdaAğda sonrasında tüylerin zayıflayarak çıkmasını sağlayan yöntemler:
 • Ağda sonrasında bakım yağı kullanarak cildinizi besleyebilirsiniz.
 • Limon suyu ağda sonrası koltuk altına sürüldüğünde kılların cansız ve güçsüz olmasını sağlar.
 • Portakal yağı ile bebek yağını karıştırıp ağda sonrası cildinize sürmeniz hem tüylerde azalma hemde yumuşaklık hissi sağlayacaktır.
 • Oluşan kızarıklığı engellemek ve kırmızılığı geçirmek için buz terapisi uygulanmalıdır.
 • Elma sirkesi ve su karıştırılarak ağda yapılan bölgeye masaj yaparak sürülmesi yine kıl köklerinin cansız ve geç çıkmasını sağlayacaktır.
 • Ağda sonrasında ciltte görülen kırmızılık oluşumlarına karşı etkili ve nemlendirici özelliği yüksek kremler kullanılmalı.
]]>
Koltuk Altı Temizliği https://www.koltukalti.gen.tr/koltuk-alti-temizligi.html Sat, 08 Dec 2018 06:58:22 +0000 Koltuk Altı Temizliği, kadın ve erkek için çok önemli ve koltuk altının temiz tutulması toplum içerisinde kişinin zor anlar yaşamaması bakımından önem arz eden bir durumdur. Koltuk altı temizliğinde en önemli olan ise düze Koltuk Altı Temizliği, kadın ve erkek için çok önemli ve koltuk altının temiz tutulması toplum içerisinde kişinin zor anlar yaşamaması bakımından önem arz eden bir durumdur. Koltuk altı temizliğinde en önemli olan ise düzenli bir şekilde koltuk altında çıkan tüylerin alınması gereklidir. Koltuk altı temizliğinde ter kokmasının sebeplerinden biriside koltuk altında oluşan tüylerdir. Koltuk altı temizlenmemesi sonucunda oluşabilecek en kötü durum ise kişinin koltuk altı terlemesi ile oluşan kötü kokular yani ter kokusu oluşması durumu oldukça rahatsızlık veren bir durumdur. Bununla birlikte koltuk altında oluşan kötü koku kişinin hem bulunduğu ortamdaki kişilerin rahatsızlık duyması ve hem de kişinin kendisinin rahatsız olması gibi durumlar söz konusudur. Koltuk altında oluşan ter bilinenin aksine koku yapmaz çünkü ter kokan bir sıvı değildir. Koltuk altında oluşan koku insanın yediği besinlerden kaynaklanmaktadır. Örneğin kişinin yediği pastırma ve çeşitli sarımsak ve sarımsak içerikli besinlerin tüketilmesi koltuk altında kokuya sebep olmaktadır. Ayrıca kişinin koltuk altında yer alan kimyasal bir bozukluk durumunda koltuk altında kötü koku oluşmasına sebep olan durumlardandır. İnsanların terleyerek ürettiği ter yağlı ve proteinli mineraller yayar bu mineraller ise nemli ortamda bakterilerin üremesi ve kötü koku oluşmasına sebep olur.

Koltuk Altı Temizliği Yöntemleri

Koltuk altı temizliğinde yapılması gereken yöntemler ise en başta koltuk altında oluşan tüylerin jilet, epilasyon aleti, tüy dökücü kremler yada ağda ile temizlenmesi gelmektedir. Saymış olduğumuz çözümler dışında koltuk altı temizliği için kesin çözüm olarak  en başta gelen durum epilasyondur. Koltuk altı temizliğinde uygulanan ağda metodu ise kesin çözüm olarak görülmemektedir. Çünkü koltuk altına yapılan ağda en fazla kişinin 10-15 gün rahat olmasını sağlar daha sonrasında ise sorun yine devam etmektedir. birde koltuk altı temizliği genel olarak insanların yaptığı durum ise bir jilet yardımı ile koltuk altında çıkan tüylerin alınması ile olmaktadır. Ayrıca koltuk altı temizliği yapılmasında eğer jilet kullanılması gerekliyse kesinlikle koltuk altı bölgesinin tahriş olmaması bakımından jilet kuru olan cilde sürülmemeli mutlaka koltuk altına sabun veya duş jeli sürüldükten sonra jilet uygulaması yapılmalıdır. Dikkat edilmesi gereken durum ise koltuk altı temizliğinde kullanılacak jiletin temiz olması çok önemlidir. 
Koltuk Altı Temizliği
Birde koltuk altı temizliğinde uygulanması gereken tüy dökücü kremlerin kullanılması da bulunmaktadır. Her ne şekilde koltuk altı temizliği yapılırsa yapılsın sonunda kesinlikle koltuk altına parfüm, deodorant ve kolonya gibi alkol içerikli maddelerin sürülmemesi gerekmektedir. Koltuk altı temizlendikten sonra sürülecek olan alkol içerikli maddeler sürüldüğü taktirde koltuk altının tahriş olacağı kaçınılmaz olacaktır. Bu sebepledir ki koltuk altına bu tür maddeler sürülmemelidir. Koltuk altı temizliğinde uyulması gereke durumlardan biriside koltuk altında oluşacak kararmaları engellemek bakımından çok dar giysiler kullanılmamalı ve koltuk altı bölgesini saran veya yapışan kıyafetlerden uzak durulmalıdır. Son olarak koltuk altı temizliğinde kişinin kokmaması koltuk altı bölgesinin tahriş olmaması ve yine koltuk altında oluşacak kararmayı önlemek için her banyoda koltuk altına kese uygulanması hatta mümkünse limonla ovulması ve duştan sonra koltuk altı temizliği için bebek pudrası ve aloavera içerikli krem kullanılması uygun olacaktır. Koltuk altı temizliğinde son zamanlarda günümüzde uygulanan en popüler yöntemler arsında ilk sırayı alan ise lazer epilasyon olmaktadır. Koltuk altı temizliğinde uygulanan lazer uygulama koltuk altı temizliğinde kökten çözüm olarak ve yine uygulanan en pratik çözün olarak bilinmektedir. Koltuk altı temizliğinde uygulanan lazer epilasyon sonrasında kesinlikle uygulanması ve uyulması gereke dur]]> Koltuk Altı Beze https://www.koltukalti.gen.tr/koltuk-alti-beze.html Sun, 09 Dec 2018 01:13:48 +0000 Koltuk altı beze, birçok zaman şişlik olarak ortaya çıkan ve yine birçok zaman insanlarda zararsız olarak seyreden bir problemdir. Koltuk altı oldukça hassas bir bölgedir. Bu nedenle meydana gelen en küçük problemler bile büyüy Koltuk altı beze, birçok zaman şişlik olarak ortaya çıkan ve yine birçok zaman insanlarda zararsız olarak seyreden bir problemdir. Koltuk altı oldukça hassas bir bölgedir. Bu nedenle meydana gelen en küçük problemler bile büyüyebilir. Koltuk altındaki bezelerde de durum aynıdır. Bu bezeler, her ne kadar çok ciddi problemlere neden olmasa bile kesinlikle tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Bu gibi durumlar insanlarda olağan dışı bir kitle olduğu için zararsız bile olsa aniden rahatsızlıkların oluşmasına neden olmaktadır. Koltuk altı beze, çok farklı nedenlerden kaynaklanabilmektedir. Bu bezeler iyi huylu olabileceği gibi kötü huylu da olabileceği için kesinlikle bir muayene gereklidir. Eğer sizlerde de koltuk altı bezesi görülüyorsa, doktorunuza giderek bu kitlenin iyi huylu mu yoksa kötü huylu bir kitle mi olduğuna bakın. Aksi durumlarda çok ciddi problemlerle karşı karşıya kalabilirsiniz. Koltuk altı bezeleri, erkeklerde ve kadınlarda eşit bir şekilde ortaya çıkabilir. Bu nedenle cinsiyete bağı olarak herhangi bir risk fazlalığı meydana gelmez. Bunun yanı sıra bu bezelerin oluşumunda yaşın da önemi bulunmamaktadır. Yani bu durum çocuklarda ve yetişkinlerde aynı şekilde görülmektedir. Bu bezeler kadınlarda meme kanseri gibi farklı kadın hastalıklarının belirtisi olabileceği için erkeklere göre biraz daha fazla önem taşımaktadır. Bu nedenle kadınlarda bu bezenin görülmesi durumunda kesinlikle meme muayeneleri yapılmalıdır. Bu şişlikler eğer meme kanseri ile alakalı bir durumsa erken müdahale yapılarak birçok sorun engellenebilir. 

Koltuk altı beze nedenleri

Enfeksiyonlar: Özellikle çocuklarda meydana gelen koltuk altı beze sorununda bu duruma neden olan en önemli durum bağışıklık sisteminin bile yenemediği enfeksiyonlardır. kimi zaman yaralanma, kimi zaman ise bir başkasından kişiye geçen enfeksiyonlar koltuk altında ilk başta şişliğe neden olarak daha sonra ise kitlelerin oluşmasına neden olmaktadır. 

Lenfoma kanseri: Aslında koltuk altı beze sorunu olan insanlarda meydana gelebilecek en kötü durumlardan biri de lenfoma kanseridir. Koltuk altında bulunan lenflerden bazılarında meydana gelen kanser rahatsızlıkları, insanlarda ilk zamanlarda beze olarak kendisini gösterse bile daha sonraki zamanlarda kanser etkilerini gösterir. 

Alerjik problemler: İnsanlarda genetik olarak aileden geçen alerjik problemler, direk olarak koltuk altı beze rahatsızlığına neden olur. kişilerde bağışıklık sisteminin alerjen maddelere vermiş olduğu bir tepki olan bu reaksiyonlar, müdahale edilmez ise daha da büyüyebilir. 

Meme kanseri: Kadınlara özgü bir rahatsızlık olan meme kanseri durumunda koltuk altında ve memelerde bu şekilde bezeler meydana gelebilir. Bu kanser türü önlenemezse meme kayıpları meydana gelebilir. 
Koltuk Altı Beze
Zararsız yağ bezeleri: Günümüzde en sık karşılaşılan koltuk altı beze rahatsızlığı zararsız olan yağ bezeleridir. İnsanlarda belli bir noktaya göre büyüyen bu bezeler, çok sık karşılaşılır ve gerekirse küçük cerrahi operasyonlarla alınabilir. 

İnsanlarda meydana gelen her koltuk altı beze problemi, bir kanser belirtisi olarak anlaşılmamalıdır. Çünkü meydana gelen bezeler, çok basit nedenlerden bile kaynaklanabilir. Fakat bilmeniz gereken önemli bir durum vardır ki bu gibi şişlikler hiçbir zaman önemsenmemesi gerekir. Çünkü oluşan şişlikler basit bir  nedenden dolayı olabileceği gibi ciddi bir nedenden de olabilir. Bu durumlarda koltuk altınızdaki bezeleri zamanında muayene ettirerek gerekli tedavilerin yapılması birçok rahatsızlığın ortaya çıkmasını engelleyecektir. Bu rahatsızlık, özellikle çocuklarda çok büyük bir önem taşır. Çünkü çocuklarda bağışıklık sistemi çok daha zayıftır. Bu gibi durumlarda bağışıklık sistemi zarar görmeden önce koltuk]]> Koltuk Altı Terlemesine Çözüm https://www.koltukalti.gen.tr/koltuk-alti-terlemesine-cozum.html Sun, 09 Dec 2018 01:33:59 +0000 Koltuk Altı Terlemesine Çözüm, Koltuk altı terlemesi kötü bir kokuya, kötü bir ıslaklığa ve görüntüye, hoş olmayan bir yapışma hissine sebep olur. Özellikle yaz aylarıyla birlikte koltuk altı terlemesi çok fazla görülm Koltuk Altı Terlemesine Çözüm, Koltuk altı terlemesi kötü bir kokuya, kötü bir ıslaklığa ve görüntüye, hoş olmayan bir yapışma hissine sebep olur. Özellikle yaz aylarıyla birlikte koltuk altı terlemesi çok fazla görülmektedir. Otobüslerde, asansörde, iş yerinde çoğu zaman bu durumlarla karşı karşıya kalırız. Bu ise hem bizi rahatsız eder. Hemde iletişim kurmayı engeller. Aynı durum bizde de gerçekleşiyor olabilir. Bu nedenle koltuk altı terlemesine çözüm önerilerini uygulayarak ter kokusunu yok edebilirsiniz. Önce neden koltuk altı terler bir bakalım. 

Koltuk Altı Terlemesinin Nedenleri 
 •  Aşırı sıcak havalara bağlı olabilir, 
 • Kılların uzaması terlemeyi artırmakta, aynı anda kötü kokunun daha hızlı yayılmasına sebep olmaktadır. 
 • Sıkıntılı ve hasta olduğumuz dönemlerde daha sık terleme olur. 
 • Spor yaparken de terleriz. 
Koltuk Altı Terlemesine Çözüm
Koltuk Altı Terlemesine Çözüm Önerileri 
 • Öncelikle çok sık duş almalısınız. Banyo yaparken doğal sabunlar kullandıktan sona hoş kokulu bir duş jeli ile vücudunuzda daha temiz bir koku bırakın. 
 • Duş sonrasına iyice kurulandıktan sonra koltuk altı deodorantı kullanın. Terliyken değil temiz olduğunuzda kullanmalısınız. 
 • Koltuk altı kıllarınızı çıkar çıkmaz aldırmayı ihmal etmeyin. 
 • Çok fazla hareket edeceğiniz zamanlarda daha hafif giyinin. 
 • Eğer çok sık terleyen biriyseniz yanınıza yedek kıyafet bulundurun. 
 • Botoks yaptırmak terlemeyi engelleyen ve son zamanlarda çok sık başvurulan bir yoldur. Fakat maddi olarak diğer yöntemlere göre daha maliyetli bir yoldur. Bu nedenle maddi imkanlarınız kısıtlıysa farklı yöntemleri deneyebilirsiniz. 
 • Aynı şekilde kıyafetinize içten yapıştıracağınız ter emici pedlerde giderek yaygınlaşmaktadır. Bu pedler teri atarak yayılmasını ve kıyafetinizin ıslanmasını da engellemektedir. Gün içinde çıkarıp hemen yenisini takabilirsiniz.
]]>
Aşırı Koltuk Altı Terlemesi https://www.koltukalti.gen.tr/asiri-koltuk-alti-terlemesi.html Sun, 09 Dec 2018 20:09:37 +0000 Aşırı Koltuk Altı Terlemesi, özellikle yaz aylarında insanların yaşadığı büyük bir sorundur. Kişinin günlük faaliyetlerini zorlaştırır. Eğitim hayatını, iş hayatını ve psikolojik durumunu etkilemektedir. Aşırı koltu Aşırı Koltuk Altı Terlemesi, özellikle yaz aylarında insanların yaşadığı büyük bir sorundur. Kişinin günlük faaliyetlerini zorlaştırır. Eğitim hayatını, iş hayatını ve psikolojik durumunu etkilemektedir. Aşırı koltuk altı terlemesinin diğer adı da aksiller hiperhidrozdur. Aşırı koltuk altı terlemesi genelde koltuk altı tüylerinin çıktığı kısımda olur. Koltuk altı terlemesi korkulacak bir rahatsızlık değildir. Aşırı koltuk altı terlemesinin ölümcül yani hayati bir tehlikesi yoktur. Sadece bireyi çok fazla terlediğinden sıkıntıya sokar. Bireyin fiziksel veya görünüş olarak kötü bir görüntüye neden olur. 

Aşırı Koltuk Altı Terlemesi günümüzde yüz kişiden en az iki veya üç kişi de görülmektedir. Aşırı Koltuk Altı Terlemesi genellikle ergenlik döneminde başlar. Genellikle kadınlarda erkeklerden daha çok görülür. Aşırı koltuk altı terlemesinin nedenlerinin neredeyse yüzde kırkı genetik yani irsi geçiş vardır. Aşırı Koltuk Altı Terlemesi her mevsimde olabilir. Ancak yaz aylarında daha fazla olur. Bu rahatsızlığı yaşayan insanlar genellikle otuz kırk yaşları arasında azalma görülür. Ancak tekrar stres, üzüntü, heyecan gibi duygusal nedenler terlemenin artmasını tetikleyebilir. Dışarıdan gelen etkilerden dolayı da aşırı koltuk altı terlemesi oluşur. Örneğin koltuk altına yapılan lazer epilasyondan sonra olur. Aşırı koltuk altı terlemesi uyku anında olmaz. Ancak uykudan uyandıktan bir süre sonra terlemeye başlar. 
Aşırı Koltuk Altı Terlemesi
Aşırı Koltuk Altı Terlemesinin Nedeni:
 • Koltuk altı terlemesinin nedeni bir hastalığa bağlı değildir. 
 • Hormon bozukluğu aşırı koltuk altı terlemesine yol açar.
 • Ter bezlerinin yapısının, sayısının veya büyüklüğünün normal olması terlemenin olmayacağı anlamına gelmez. 
 • Bireydeki sempatik sistem sistemde ayar bozukluğunun olmasıdır. Sempatik sistem aşırı duyarlı olursa aşırı terleme olur. Gereksiz bir şekilde terleme olur. 
 • Heyecan
 • Stres
 • İlaçlar
 • Psikolojik nedenler
Aşırı Koltuk Altı Terlemesinin belirli bir tedavisi yoktur. Bu yüzden aşırı koltuk altı terlemesini önlemek çok zordur. Bu konuda sevinilecek tek şey kırk yaşından sonra azalacağıdır. Aşırı Koltuk Altı Terlemesinin ilaçlar ile terapi ile veya bitkisel yöntemler ile tedavisi yoktur. Koltuk altlarına havlu, ped veya kağıt havlu koyarak kısa süreliğine önlenebilir. Koltuk altı terlemesi aşırı değil ise krem, losyon, sabun ve jel gibi yöntemler ile azalabilir. Ancak bu ürünler cilde yararlı değildir. Bu ürünlerde bulunan aluminyum klorid maddesi vücuttaki ter bezlerinin tıkanmasına neden olur. Bu yüzden terleme şiddetlenir. Bu yüzden azalması için yapmış olduğunuz tedavi etkisiz olur. Bu ürünler cildinizi tahriş edebilir ve ya alerji yapabilir. En son olarak yapılabilecek tedavi yöntemi vardır. Terleyen bölgeye yani koltuk altına düz akım elektrik verilir. Bu yöntem yine kesin çözüm değildir sadece terlemeyi azaltır. Zaman alıcı bir yöntemdir ve bu yöntem ciltte yanmalara ciltte izlerin oluşmasına neden olur. 

Aşırı Koltuk Altı Terlemesi artık durdurulamayacak gibi olur ise ameliyat yapılabilir. Bu tedavi için ETS ameliyatı tercih edilir. Bu ameliyat otuz dakika sürer ve bu problemden ömür boyu kurtulmuş olursunuz. 
]]>
Koltuk Altı Ağrısı https://www.koltukalti.gen.tr/koltuk-alti-agrisi.html Mon, 10 Dec 2018 03:24:25 +0000 Koltuk altı ağrısı, çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. Ağrıya eşlik eden kitle, yumru gibi oluşumlar olduğunda meme kanseri belirtisi olarak kabul edildiğinden, özellikle kadınlar açısından endişe uyandıran bir sorundur. Koltuk altı ağrısı, çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. Ağrıya eşlik eden kitle, yumru gibi oluşumlar olduğunda meme kanseri belirtisi olarak kabul edildiğinden, özellikle kadınlar açısından endişe uyandıran bir sorundur. Ancak tek başına koltuk altı ağrısı meme kanserinin kesin bir belirtisi olmaz. Koltuk altı ağrısı hangi sebeple ortaya çıkmış olursa olsun, mutlaka önemsenmelidir.

Koltuk altı ağrısı nedenleri

Enfeksiyon: Aşırı terleme, yüksek sıcaklık, tıraş esnasında cildin tahriş olması, koltuk altı bezlerinde enfeksiyon oluşumu gibi etkenler koltuk altında enfeksiyona neden olabilir. Ter bezlerini etkileyen enfeksiyon yüzünden koltuk altı ağrısı ortaya çıkabilir. Ağrıların en fazla görülen nedeni de enfeksiyondur. Bu yüzden koltuk altında çıban gibi oluşumlar meydana gelebilir ve ağrının kaynağı olur.

Kas kasılması: Kasların kasılması ağrının koltuk altına kadar yayılmasına neden olabilir. Vücudun zorlanması, ağır kaldırma gibi etkenler kaslarda kasılmaya yol açabilir. Bu durumda bölgeye sıcak ve soğuk kompres yapılması, doktorun uygun gördüğü ilaç tedavisinin uygulanması faydalı olur.

Lenf bezi şişmesi: Koltuk altındaki ya da göğüs bölgesinde bulunan lenf bezlerinde şişme olursa, bunun etkisiyle koltuk altında ağrı oluşabilir. Bu sebeple oluşan koltuk altı ağrısı da oldukça sık görülür. Çünkü lenf bezlerinin hassas bir yapısı vardır.

Kol sinirlerinin hasarı: Kol sinirlerindeki hasar aynı zamanda omuz ve boyun sinirlerini de etkiler. Bu şekilde koltuk altı ağrısı oluşabilir. Özellikle sinirlerin basınç ve ezilme gibi etkenlerle zarar görmesi ağrıyı tetikler. Genellikle spor yaparken sinir yaralanmaları sıkça görülür. Ağrıya karıncalanma, kol kaslarında hareket azlığı, uyuşma gibi etkilerde görülür.

Kist oluşumu: Koltuk altı bölgesi kist oluşumu için uygun bir ortamdır. Ilık, nemli ve karanlık olduğu için, içi su dolu bu yapılar koltuk altı bölgesini her zaman etkileyebilir. Kistler büyüdükçe daha fazla rahatsızlığa neden olur. Bu nedenle kist içinde biriken maddelerin temizlenmesi gerekir.

Meme kanseri: Bu rahatsızlık koltuk altı ve meme arasındaki yerde ele gelen şişlikle ya da sert bir kitleyle kendini belli eder. Bu nedenle koltuk altı ağrısı ortaya çıkabilir. Bu yüzden bu tür şişlikleri ihmal etmemek gerekir.

Koltuk Altı Ağrısı
Lenfoma: Bu lenfositler nedeniyle oluşan bir kanserdir. Bu rahatsızlıkta koltuk altından aşağıya kola, hatta parmaklara kadar iğnen ağrı oluşur. Enfeksiyon belirtisi görülmeden sol koltuk altı ağrısı lenfoma belirtisi olabilir.

Bağ doku bozulmaları: Koltuk altı bağ dokusu bozukluğu, kolların esnetilmesi sırasında koltuk altı ağrısına yol açar. Bu sorunda bölgede kitle oluşmaz.

Diğer nedenler: Koltuk altı ağrısının çeşitli nedenleri olabilir. Viral enfeksiyonlar, omuz çıkması, zona hastalığı, anjina, hipertiroidi, mantar hastalığı gibi sorunlarda da koltuk altında ağrı olabilir.

Koltuk altı ağrısı tedavisi nasıl yapılır

Koltuk altındaki ağrının tedavisi buna sebep olan etkene göre farklılık gösterir. Ağrı enfeksiyon nedeniyle oluşursa, antibiyotik tedavisi uygulanır.  Koltuk altına sıcak ve soğuk uygulama yapılabilir. Steroid içermeyen iltihabı sökecek ilaçlarda ağrıyı azaltır. Kas kasılması sorunu olursa, kas gevşetici ilaçların faydası olur. Bu durumda istirahat edilmesi de tavsiye edilir. Kanser sorunu olursa, kemoterapi ve radyoterapi tedavileri uygulanır. Ancak öncelikle koltuk altı ağrısının nedeninin belirlenmesi için, doktora gidilmelidir. Kesin tanı konulunca, tedavi planlaması yapılır.
]]>
Koltuk Altı Şişlik https://www.koltukalti.gen.tr/koltuk-alti-sislik.html Mon, 10 Dec 2018 10:21:23 +0000 Koltuk Altı Şişlik; Bütün vücutta meydana geldiği gibi koltuk altlarında da lenf bezleri bulunmaktadır. Koltuk altında bulunan lenf bezleri, kolun iç bölümünde başlar ve meme bölgesine kadar sürer. Yapıları 3-5 santimli Koltuk Altı Şişlik; Bütün vücutta meydana geldiği gibi koltuk altlarında da lenf bezleri bulunmaktadır. Koltuk altında bulunan lenf bezleri, kolun iç bölümünde başlar ve meme bölgesine kadar sürer. Yapıları 3-5 santimlik nodüller şeklinde olan bir yapıları bulunmaktadır. Kol altında bulunan bu nodüller bazen şişme gösterir işte bu o çevrede meydana gelen lenf bezlerinin bir uyarısıdır. Alt kısmında ciddi olan hastalıklar meydana gelebilir.

Koltuk altında oluşan şişliğin sebebi; Kol altında bulunan lenf bezlerinin şişmesi bir enfeksiyon habercisidir. Koltuk altında oluşan şişlik sertleşiyor ve üstünde yaralar meydana geliyor ise bu bir iltihap ve enfeksiyon belirtisidir. Eğer koltuk altında 1 santimden büyük olan şişlik bulunuyor ise ciddi olan rahatsızlıklara bağlı bir şekilde meydana gelebilir. Lenf bezleri ciddi olan rahatsızlıklarda şişme gösterir ve olduğundan 2 kat daha fazla büyür. Yalnızca bir bölgeyi etkilemekte olan bir şişlik bulunuyor ise,  paniğe sebep olacak bir olay değildir. 

Ancak şişlik kol altını ve meme dokusuna kadar inmiş ise hemen bir doktora başvurmak gereklidir. Koltuk altı şişliklerinin başlıca gelen sebepleri ise, bakteriyal şekilde olanlar, oluşan enfeksiyonlar, meydana gelen iltihaplar, kedi tırnağı denilen hastalık, lenfanjit ve Lenfadenitdir. Ayrıca zona, suçiçeği de koltuk altında şişlik oluşturmaktadır. Lenfoma, lösemi, meme kanseri, akciğer kanserin yakalanmak esnasında da koltuk altında şişlik meydana gelir. Mantar, tifo aşısı, kızamık ve kabakulak hastalıkları ve aşıları, alerjiler sebepli lenf bezleri şişebilir. Ayrıca koltuk altı bezeleri, çevrede yer alan ve istenmeyen tüyleri alırken meydana gelecek olan enfeksiyonlar ile terlemeyi önleyen spreyler, deodorantların cilde direk temas etmesi ile meydana gelebilir.

Koltuk altı şişliklerinin tedavisi; Koltuk altlarında meydana gelen şişlikler, küçük bir yerde kalmış ve daha sonra büyümeye başlarsa vakit kaybetmeden hemen bir doktora başvurmak gereklidir. Eğer meydana gelip ardından tekrar kayboluyor ise hemen doktora başvurmak gereklidir. Koltuk altı şişliklerin de doktorlar anında taramalar yapacak ve alt kısmında bir rahatsızlık bulunuyor ise onun tedavisine başlayacaktır. 

Koltuk Altı Şişlik

Özellikle kanser hastalıklarında da erken tanı ve teşhis oldukça önemli olduğundan dolayı zaman kaybetmeden doktora başvurmak gereklidir. Kadınlarda ise meme kanseri koltuk altlarından meme dokusuna kadar giden şişlikler ile başlayabilir. Bu sebeple hafife alınmamalı ve anında bir doktora başvurulması gerekmektedir. Özellikle hamileliğin ardından emzirme zamanında koltuk altlarında şişlikler meydana gelebilir. Emzirme zamanının bitmesinin ardından da şişlikler kalmış ise doktora başvurmak gereklidir. Eğer bakteri ve enfeksiyon sebebi ile beze oluşumu meydana gelmiş ise, ağızdan verilen antibiyotikler ile tedavisi yapılmaktadır. Kanser türevi alt yapısı bulunan şişlikler de cerrahi müdahale yapılmaktadır.

]]>
Koltuk Altı Kararması https://www.koltukalti.gen.tr/koltuk-alti-kararmasi.html Tue, 11 Dec 2018 00:15:54 +0000 Koltuk altı kararması, oldukça rahatsız edici bir sorundur. Özellikle yaz döneminde kısa kollu, kolsuz giysilerden görünen koltuk altındaki koyu lekeler pek çok kişi tarafından sorun haline gelir. Koltuk altı kararması belirli b Koltuk altı kararması, oldukça rahatsız edici bir sorundur. Özellikle yaz döneminde kısa kollu, kolsuz giysilerden görünen koltuk altındaki koyu lekeler pek çok kişi tarafından sorun haline gelir. Koltuk altı kararması belirli bir süreçte ortaya çıkar. Bunun neden olduğu bazı etkenler bulunmaktadır. Bunların bazıları sürtünme, tıraş gibi basit nedenlerden, bazıları da ciddi hastalıklardan kaynaklanabilir.

Koltuk altı kararmasına neden olan etkenler

Tıraş: Koltuk altı bölgesinin tıraş edilmesi bir süre sonra kararmaya neden olabilir. Koltuk altı kıllarının bu yöntemle alınması kılların koyu renkte ve kalın olmasına neden olur. Bölgede koyu gölgeler ve istenmeyen renklenmeler meydana gelir.

Aşırı sürtünme: Özellikle fazla kilolu kişilerde koltuk altı bölgesinin sürtünmesi zamanla cildin tahriş olmasına ve kararmaya neden olabilir. Ciltte kalınlaşma meydana gelir. Bu bölgede kararmaya yol açar.

Hormon değişimleri: Hormon dengesindeki değişim vücuttaki melanin üretiminin artmasına, lekelerin oluşmasına neden olur. Özellikle hamilelik sürecinde bu sorun çok fazla yaşanır. Cilt rengi düzensizleşir, koltuk altı kararması yanında vücutta başka alanlarda da kararma görülebilir.

Bakteriler: Koltuk altı bölgesi nemli ve karanlık olduğundan, bakteriler açısından uygun bir ortamdır. Terlemeyle birlikte istenmeyen kokuların ortaya çıkmasına neden olurlar. Bu sorun eritrazma adı verilen cilt rahatsızlığına yol açabilir. Koltuk altı bölgesinde enfeksiyona neden olan bakteriler, ciltte pürüzlenmeye, cilt renginde kırmızılık ve zamanla kararmaya yol açabilir.

Koltuk altı kararması nasıl geçer

Koltuk altı kararmasına karşı evde alınan bazı önlemler, tedavi yöntemleri faydalı olabilir. Uygulaması kolay olan bu öneriler belirli bir sürede bölgede renk açılmasını sağlayacaktır. Uygulamaları sıkça yaparsanız, çok geçmeden sonuç alabilirsiniz.

Limonla koltuk altı beyazlatması: Limon ciltte oluşan kararmalar için her zaman tercih edilen bir üründür. Aynı zamanda antibakteriyel ve antiseptik etkisi olan limon asidik yapısıyla derdinize çare olacaktır. Bunun için banyo öncesinde koltuk altı bölgesini limonla ovabilirsiniz. Banyodan sonra bölgeye nemlendirici bir krem sürebilirsiniz. Bunu ihmal etmemelisiniz. Çünkü limon cildinizi kurutabilir. Arzu edenler koltuk altı kararmasında eşit miktarda karıştırdıkları limon, bal, yoğurt ve zerdeçal karışımını koltuk altına sürerek, 10 dakika bekletebilir. Daha sonra ılık suyla koltuk altını yıkayabilir. Bu yöntemi sıkça uygulamak oldukça faydalı olacaktır.
Koltuk Altı Kararması
Patatesle koltuk altı beyazlatma: Doğal beyazlatıcı olan patates, özellikle hassas ciltler için önerilebilir. Çünkü koltuk altı bölgesinin tahriş etmeden beyazlatabilir. İster patates dilimleriyle koltuk altını ovun, isterseniz patatesin suyunu çıkararak koltuk altına sürün. Bu şekilde 10 dakika bekleyerek, koltuk altını yıkayabilirsiniz.

Salatalıkla koltuk altı beyazlatma: Salatalık limonla birlikte koltuk altına uygulanırsa, limonun cildinizi tahriş etmesini önleyebilir, kaşıntıları giderebilirsiniz. Ciltte serinlemeye neden olarak, limonun etkisini arttırır. İsterseniz sadece salatalık dilimleri ya da salatalık suyu kullanabilirsiniz.

Koltuk altı kararması için cildin doğal yöntemlerle soyulması, ölü hücrelerin temizlenmesi de faydalı bir uygulamadır. Bunun için yumuşak liflerden faydalanabilirsiniz. Uygun fırçalarda koltuk altı cildinin soyulması için kullanılabilir. Ancak cildin fazla miktarda soyulmaması gerektiğini unutmayın. Aksi halde ciltte enfeksiyona neden olabilirsiniz.

Koltuk altında doğal pelling uygulaması için yine limon suyu, toz şeker]]> Koltuk Altı https://www.koltukalti.gen.tr/koltuk-alti.html Tue, 11 Dec 2018 13:04:02 +0000 Koltuk altı, kol ve omuzun birleşim yerinin altındaki çukur bölgedir. Bu alan vücudumuzda ateşin ölçüldüğü alanlardan biridir. Ateş kulak kanalı, rektum, ağız ve koltuk altı bölgesinden ölçülür. Tıpta aksilla olarak tan Koltuk altı, kol ve omuzun birleşim yerinin altındaki çukur bölgedir. Bu alan vücudumuzda ateşin ölçüldüğü alanlardan biridir. Ateş kulak kanalı, rektum, ağız ve koltuk altı bölgesinden ölçülür. Tıpta aksilla olarak tanımlanan koltuk altında brakial pleksus, aksiller arter ve ven, yağ ve lenf nodları vardır. Koltuk altı lenf nodları alt, orta ve üst koltuk altı lenf nodları olarak değerlendirilir. Meme kanserinde önemli bir etken olan bölgedeki lenf nodları da böyle gruplandırılır.

Koltuk altı bölgesi ergenlik dönemiyle birlikte kıllanmaya başlar. Bu erkeklerde ve kadınlarda aynı derecede etkilidir. Kadınlarda genellikle meme gelişimini takip eden 1-2 yıl içinde 12-13 yaşlarında, erkeklerde de genital bölgenin tüylenmesinden sonraki 2 yıl içinde 14-15 yaşlarında koltuk altı tüylenmesi olur. Nadiren erken yaşlarda da tüylenme görülebilir. Koltuk altı kılları çoğu kültürde estetik görünüm açısından tıraş edilir. Özellikle kadınlar  bu konuda daha hassas olurlar. Ancak erkeklerde çeşitli sebeplerle koltuk altı kıllarını temizleyebilir.

Koltuk altı bölgesinde oluşan sorunlar

Koltuk altı bölgesi aşırı terlemenin etkisi altındadır. Bölgenin konumu itibarıyla sürtünmeye maruz kalması, sıcaklık ve nem etkisiyle bölgede kızarıklık ve kabarıklık gibi cilt sorunları oluşabilir. Ayrıca bölgenin terden nemli kalması maya, mantar ve patojenik bakterilerin üremesine uygun bir ortamdır. Bu nedenle koltuk altında yanma, kaşıntı gibi sorunlar yaşanabilir. Özellikle sıcak ortamlarda uzun süre bulunma böyle problemlere yol açabilir.

Koltuk altı bölgesinin en önemli sorunlarından olan terlemeyle oluşan kötü kokular herkesin ortak sorunlarından biridir. Bu nedenle bölgenin her zaman kuru ve temiz tutulması gerekir. Terleme vücudunuz için oldukça faydalı doğal bir tepkidir. Vücut ısısının korunmasını sağlar. Bu yüzden terlemeyi önlemek yerine, ortaya çıkacak kokuların önlenmesi hedeflenmelidir. Bunun için sıkça koltuk altı yıkanmalı ve kurulanmalı, deodorant gibi ürünler kullanılmalıdır.
Koltuk Altı
Koltuk altı bölgesinin önemli bir sorunu da, bölgede kararma olmasıdır. Koltuk altı kararması önemli bit estetik sorundur. Ancak bunu önleme yolları da vardır. Cildinize uygulayacağınız limon suyu, patates, süt gibi doğal ürünler sayesinde cilt kararması kolayca giderilebilir.

Koltuk altı bölgesinde bulunan yağ dokusu nedeniyle, burada yağ bezeleri de oluşabilir. Genellikle iyi huylu olan bezeler küçük bir operasyonla alınabilir. Ancak lenf nodları nedeniyle oluşan bezeler meme kanseri açısından risk taşıyabilir. Bunların incelenmesi ve doğru tedavinin uygulanması gerekir. Gerekirse bölgedeki lenf nodları operasyonla çıkarılmalıdır. Koltuk altı bölgesindeki şişlikler ihmal edilmeden değerlendirilmeli ve sebepleri belirlenmelidir.
]]>